Meddig lehet visszamenni a történelemben, ha az ellopott Erdély mítoszának eredetére vagyunk kíváncsiak?
Bárdi Nándor történészt, a Magyarok Romániában dokumentumfilm-sorozat szakmai irányítóját kértük meg, hogy összegezze a két éves munka eredményét.
Április 18-án debütál a Magyarok Romániában – 100 év történelem dokumentumfilm-sorozat nyolcadik és egyben utolsó epizódja. A sorozat a trianoni békeszerződéstől napjainkig mutatja be az erdélyi magyarság kisebbségi létének történetét.
A komplex társadalmi, politikai és gazdasági összefüggésrendszer vázolása nélkül nem lehet megérteni Nicolae Ceaușescu hullámzó magyarságpolitikáját.
Az erdélyi magyar közösség számára fontos intézmények megalakulásának korszaka, ugyanakkor a széleskörű bebörtönzések ideje kezdődött az 1950-es évek elején.
Nemcsak az ismert személyiségekről, hanem a hétköznapi emberek történelem-tapasztalásáról is szól a Magyarok Romániában – száz év története című dokumentumfilm-sorozat.
Dél-Erdély 1940 és 1944 közötti sorsáról szólt a Magyarok Romániában - száz év történelem című dokumentumfilm-sorozat 4. része.
A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársát faggattuk.
Milyen kellene legyen a szakképzés Romániában? Melyik megoldás jobb, az összevont magyar-román egyetem, vagy az önálló?
Hogyan viszonyul a román állam az erdélyi magyar kisebbséghez?
Kiss Dénes szociológust faggattuk az erdélyi magyar közösség vallásosságának részleteiről.
Nemrég jelent meg a Magyarok Romániában 1990-2015 című kötet, amelyben tanulmányok sora részletezi a romániai magyarság helyzetét, nyelvi, demográfiai, vallási, médiafogyasztási, oktatásügyi szempontból.