Az Európai Unió „lelkesen” várná vissza soraiba az esetleg függetlenné váló Skóciát, de ez nem jelenti azt, hogy automatikusan fel is venné – mondta vasárnap Donald Tusk.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt.
A választáson a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő, a brit EU-tagság megszűnését (Brexit) elvető Skót Nemzeti Párt a skóciai szavazatok 45 százalékát kapta, 8,1 százalékponttal többet, mint az előző választáson.
A Skót Nemzeti Párt (SNP) lett a második legnagyobb ellenzéki párt a brit parlamentben.
„A Nagy-Britanniát kormányzó Konzervatív Párt Skóciában több mint hatvan éve nem nyert általános választást, és így Skócia felett olyan brit kormány gyakorol hatalmat, amelyre a skótok nem szavaztak.”
A megkérdezettek 52 százaléka támogatja az elszakadást Nagy-Britanniától.
A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.
Nem értenek egyet azza, hogy Skóciát akarata ellenére kiléptessék az Európai Unióból a Brexit révén.
Nicola Sturgeon kijelentette azt is, hogy a Skóciában élő külföldi EU-állampolgárok a skót nemzet tagjai.
A miniszterelnök bejelentése szerint az interneten és kérdőíveken keresztül is kifejezhetik a véleményüket a skótok.
Skócia két éven belül újabb függetlenségi népszavazást tartana, ha a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás eredményeként Nagy-Britannia távozna az Európai Unióból - mondta csütörtök este Alex Salmond volt skót miniszterelnök.
„Történelmi” győzelmet hirdetett péntek reggel Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, a függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője. Az előző nap tartott helyi parlamenti választások részeredményei alapján azonban egyelőre nem teljesen bizonyos, hogy az SNP megőrizte abszolút többségét az edinburghi parlamentben.
Skócia ismét népszavazást tarthat függetlenségéről, ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból - mondta szerda este a skót miniszterelnök.
Ha egy sor európai régió állna elő függetlenségi törekvéssel, az olyan bizonytalan légkört teremtene, "amiről szívesen lemondanánk" - mondta hétfőn egy belga rádióállomásnak adott nyilatkozatában Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó uniós testület, az Európai Tanács távozóban levő elnöke.
Bejelentette távozási szándékát pénteken Alex Salmond skót miniszterelnök, miután a skót függetlenségről általa kiírt népszavazást az elszakadás ellenzői jelentős fölénnyel megnyerték.
A 32 skóciai választókörzet mindegyike közölte az eredményeit, ez alapján az emberek 55 százaléka Skócia maradására szavazott. A függetlenségi referendum kiírását elérő Alex Salmond skót miniszterelnök elismerte az eredményt és ugyanerre szólította fel híveit is. David Cameron gratulált a skótoknak.
A skóciai népszavazás péntek hajnalig ismertetett részeredményei a skót függetlenséget elvető tábor előnyét mutatták, jóllehet a legnagyobb népességű választókerületek eredményei még váratnak magukra.
Jelentősnek tűnik a részvételi arány a csütörtöki skóciai függetlenségi népszavazáson. A 32 választási körzet 5579 szavazóhelyisége helyi idő szerint reggel 7 órakor nyitott ki, és sok helyen azóta is folyamatos a sorban állás.
A függetlenségi népszavazás napján vallott színt Skócia legismertebb sportolója: Andy Murray teniszező Twitter-bejegyzésben tette le „voksát” a függetlenség mellett.
Megkezdődött csütörtök reggel a skóciai népszavazás, amelyen a skót választópolgárok arról dönthetnek, hogy Skócia az Egyesült Királyság része maradjon-e, vagy függetlenné váljon.