Gátat szabott az úgynevezett börtönirodalom-biznisznek a román kormány: egy kedden elfogadott kormányrendelet szerint bármennyi tudományos munkát publikálna is egy elítélt Romániában, ezentúl legfeljebb húsz nappal csökkenthetik büntetését.
Több mint 400, 2010-2015 közötti időszakban a börtönben íródott könyvbe olvashatnak bele azok, akik ellátogatnak a Bukaresti Nemzeti Könyvtár „Korlátozott felelősségű könyvek” elnevezésű kiállítására.
Sürgősségi rendelettel szeptember elsejéig felfüggesztette a kormány szerdán azt a törvénycikkelyt, amely lehetővé teszi a tudományos jellegű írásműveket megjelentető elítéltek börtönbüntetésének csökkentését.
Hivatalból bűnvádi vizsgálatot indított a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az elítéltek által írt, tudományosnak titulált művek ügyében, amelyek egyenként 30 nappal rövidítették meg a börtönbüntetésüket.
Nem érzi úgy Nagy Zsolt, hogy visszaélt volna azzal a törvény adta lehetőséggel, amely szerint 30 nappal rövidül a szabadságvesztésük ideje alatt tudományos műveket megjelentető elítéltek büntetése. Védelmére keltek a munkáihoz ajánlást író erdélyi magyar egyetemi oktatók is.
Felülvizsgálni készül az igazságügyi minisztérium a hazai elítéltek által írt, tudományosnak titulált művek listáját, amelyek egyenként 30 nappal rövidítik meg a szerzők börtönbüntetését.
Romániában az utóbbi időszakban rendkívüli módon fellendült a tudományos börtönirodalom. Egyetlen diktatúra alatt – pedig volt belőlük néhány Romániában –, sem született ennyi könyv a börtönökben, mint mostanság. Csupán az utóbbi másfél évben 73 „cellaíró” 197 könyvet írt meg. Ez hatalmas haladás ahhoz képest, hogy 2012-ben még csak hét könyv született a rácsok mögött.