Az elkövetkező napokban tárgyalnak Nagyvárad és Váradszentmárton kivonásáról a Félixfürdő Ex 3. kitermelési területből az Ásványkincseket Felügyelő Országos Ügynökség (ANRM) és a Nis Petrol képviselői, és előkésztik a koncessziós szerződés módosítását, nyilatkozta Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere.
Egy évtizede az Egyesült Államok még a világ legnagyobb gázimportőre volt, ám 2020-ra már a legnagyobb exportőr szeretne lenni. Bár idehaza egyelőre főleg a próbafúrások körüli botrányok, a kitermelés környezetszennyező mivolta miatti tiltakozó megmozdulások kapcsán hallottunk róla, számos szakértő véleménye szerint a palagáz évtizedekre átrendezheti az energiahordozók világpiacát.
A palagáz-kitermelés ellenzőinek fölényes győzelmével végződött az első e tárgyban tartott helyi népszavazás a Temesvárral szomszédos Szakálháza községben – közölte hétfőn az Agerpres hírügynökség.
Immár amerikai forrásból is megerősítést nyert az a hír, hogy nem talált palagázt a föld mélyén Pungeşti térségében a Chevron, így elhagyja Romániát.
Több mint harminc településen, köztük Kolozsváron vonultak fel a fraktálos palagáz-kitermelés és a cián alapú aranybányászat ellen tüntetők vasárnap délután 3 órakor.
Az elnöki hivatalban hivatalos találkozón fogadta Traian Băsescu államelnök az amerikai Chevron és az ExxonMobil vállalatok vezetőit csütörtökön.
Az újév első napjaiban is folytatódott a környezetvédő aktivisták és helyi lakosok tiltakozása a palagáz-kitermelés ellen Pungești községben, ahol az amerikai Chevron olajvállalat első próbafúrásait készíti elő.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal igazgatója hétfőn a maszol.ro érdeklődésére határozottan cáfolta, hogy palagáz-feltárás kezdődött Kommandó térségében.
A Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal honlapján található adatok arról tanúskodnak, hogy egy 3600 méter mélyre fúró szénhidrogént kutató fúrótornyot állítanának fel a lehető leghamarabb Kommandótól alig 7 kilométerre – olvasható a neuerweg.ro honlapján. Az erdészetnél és a szénhidrogén-feltárásoknál dolgozók szerint palagáz-keresésről van szó.
Népszavazást tartanak januárban Váradszentmártonban a kormányhatározat ellen, amellyel suttyomban jóváhagyta Bukarest a palagáz feltárását és kitermelését Bihar megyében. Nagyváradon vasárnap újabb tüntetést tartanak, amelyre mind a verespataki bányaprojekt, mind a palagáz-kitermelés ellenzőit várják.
A Bihar megyei Környezetvédelmi Hatóság felfüggesztette egy magyarországi cég tevékenységét a megye területén, mivel az nem rendelkezett a szükséges környezetvédelmi jóváhagyással. A NIS Petrol által alvállalkozásban foglalkoztatott magyarországi céget 30 és 60 ezer lej közötti pénzbírsággal is sújtják.
Palagáz után kutat egy cég Szeben megyében, Szászmuzsnán és újabban Berethalom környékén is. A helybéliek szerint a kutatásokat előzetes egyeztetések nélkül végzik a munkások, többnyire a megművelt mezőgazdasági magánterületeken.
Hiába zajlanak naponta tüntetések a verespataki aranybánya és a palagázak kitermelése ellen, a miniszterelnök nem ad az utca szavára. Victor Ponta az Egyesült Államokban zajló hivatalos látogatásán is közölte, hogy kormánya támogatja a zöldek által ellenzett beruházásokat.
Remus Pricopie oktatási miniszter ellenőrzést rendelt el a Vaslui megyei Pungești község iskolájában, miután a fülébe jutott, hogy tanintézmény tanárait és a diákokat is a palagáz-kitermelés elleni tüntetésre buzdítják iskolán kívüli személyek, írja a Mediafax.
A kormánynak nyitottnak kell maradnia a palagázról szóló párbeszédek irányába, nem pedig íróasztalok mögé bujdosva kéne megoldásokat keresnie – nyilatkozta Korodi Attila RMDSZ képviselő csütörtökön az RFI-nek adott interjújában. A volt környezetvédelmi miniszter szerint a kormány, a miniszterelnökkel az élen kell hogy személyesen kiszálljon terepre és szóba álljon az ott élő emberekkel, ugyanakkor a Chevron képviselőivel is, még mielőtt elfajulna a helyzet.
Felfüggesztette a Chevron a palagáz-lelőhelyek feltérképezését Siliștea település térségében az utóbbi napok tüntetései nyomán - jelentette be csütörtökön az amerikai olajipari cég.
A Marosfőn zajló EU tábor pénteki napján Európa Energetikai függőségéről számolt be László Attila RMDSZ szenátor, Antal István RMDSZ parlamenti képviselő, Nagy Bege Zoltán, az Országos Energetikai Ügynökség vezérigazgatója, valamint Tóth Ferenc, a Romgaz Rt. Országos Földgáz Társaság egykori vezérigazgatója. A moderátor Antal Lóránt, a MIÉRT elnökségi tagja volt.