Hetedik alkalommal adták át a kitüntetést az emberi jogok védelme érdekében kifejtett tevékenység elismeréséül.
Kínában közel 11 millió ujgur él, Törökországban becslések szerint mintegy 40 ezren vannak, és az elmúlt években menekültek oda Hszincsiangból a kínai hatóságok intézkedései elől.
Peking nem számolja fel a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen létesített, átnevelőtáboroknak nevezett börtönöket, de állítólag kevesebb ujgurt internálnak majd. Kína a terrorizmus elleni harca hivatkozva, és az ujgurok állítólag szeparatizmusa miatt létesített koncentrációs táborokat, és ezekben az ENSZ szerint akár egymillió ujgur raboskodhat.
Az ENSZ egyik jelentése szerint egymillió ujgurt tartanak fogva internálótáborokban, de Kína szerint csak "segítséget nyújtanak" a megtévesztetteknek átnevelés és áttelepítés útján.
Törökországban letartóztattak két ujgurt a szilveszteri, 39 halálos áldozatot követelő, az Iszlám Állam terrorszervezet által vállalt merénylettel összefüggésben. A két kínai állampolgárságú ujgurral szemben az a gyanú, hogy segédkeztek a merénylethez.
Ujgur nemzetiségűeket ítéltek 7-15 évig terjedő börtönbüntetésre az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm területen „szakadár tevékenységre való felbujtásért és a nemzetbiztonság veszélyeztetéséért" - jelentette a helyi napilapot idézve az országos kínai média pénteken.
Két gyanúsítottja is van a kínai rendőrségnek a Tienanmen téren történt autóbaleset ügyében, írja a BBC. A rendőrség az eset után két hszincsiangi, ujgur férfit keresett a pekingi szállodákban, és azt kérték, jelezzék „a gyanús vendégeket" és járműveket. Hivatalos közleményt ugyanakkor nem adtak ki arról, mi közük lehet a balesethez.