A Debren és Szemerja patakok medrének takarításával próbálják megelőzni az árvizeket Sepsiszentgyörgyön.
Hargita megyében egyébként több ízben, és gyakorlatilag minden térségben áradások voltak az elmúlt másfél hónapban. Az ilyenkor megszokott csapadékmennyiség két-háromszorosa hullott le.
A belügyminisztérium 29 alkalmazottját tüntette ki Carmen Dan tárcavezető hétfőn.
Közös magyar-román árvízvédelmi projekt indult a Maros határvízi szakaszán uniós támogatással, több mint 800 millió forintból (több mint 11 millió lej).
A keddi áradásokat követően szerda reggelre többnyire csak elszigetelt esetekben, egy-egy elöntött gazdasághoz és háztartáshoz riasztották a hivatásos és az önkéntes tűzoltókat Hargita megyében. Az Olton továbbra is narancssárga, míg a két Homoród, a Kis-Küküllő és a Maros mentén sárga jelzésű árvízkészültség van érvényben – tájékoztatta a Maszolt Adrian Pănescu, a Prefektusi Hivatal szóvivője.
A Hargita és Maros megyei hegyimentő szolgálat négy búvárjának segítségével tisztították meg a rugonfalvi tó vízelvezető csövét a felgyűlt hordaléktól, ugyanis árvíz fenyegette a tóhoz közeli területeket.
Másodfokú árvízkészültséget rendelt el vasárnap a hidrológiai intézet több folyó Máramaros, Szatmár és Beszterce megyei szakaszaira.
Lezárult az Európai Unió által finanszírozott WATMAN környezetvédelmi program, amely elsősorban az árvízvédelmet szolgálja Romániában, és amely által beszerezték azokat a műszaki felszereléseket, mérőeszközöket, gépeket, tömlőgátakat, amelyekre az árvizek megelőzésére és elhárítására használnak majd, valamint árvízvédelmi központokat hoztak létre.
Jelentős árvízvédelmi fejlesztések fejeződtek be nyolc magyar-román határfolyó erdélyi szakaszán az elmúlt időszakban - közölte a Román Vizek Országos Hivatalának vezérigazgatója a két ország vízügyi bizottságának ülésszakát követő sajtótájékoztatón csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Baktalórántházán.
Pásztor Sándor vízügyi államtitkár szeptember 6-án, a Farkaslaki Szenesnapokon személyesen adta át a megjelent polgármestereknek azt a kormányhatározatot, amelyben 3,7 millió lejt utalt ki a kormány a Nyikó-völgyi települések árvízvédelmi munkálataira.
Szombat estig meghosszabbította a narancssárga jelzésű (másodfokú) árvízriadót az országos vízügyi igazgatóság (ANAR) Mehedinţi, Gorj, Dolj, Olt, Argeş, Teleorman, Dâmboviţa, Giurgiu és Prahova megyében – számoltak be a hírtelevíziók.
Annak ellenére, hogy a kormány már négy éve elfogadta Románia árvízvédelmi stratégiáját, négy emberéletet követeltek húsvétkor a dél-romániai megyékben a medrükből kilépő folyók. Az árvízsújtott Teleorman megyében tartózkodó Pásztor Sándor vízügyi államtitkárt kérdeztük a kormány árvízvédelmi terveiről.
Árvizeket valószínűsítő térképet dolgozott ki a Román Vízügy, melynek értelmében a Bánság és Moldova a legérintettebb területek. Mivel az árvízveszély kockázata Romániában igen magas, a helyi önkormányzatoknak ezentúl kötelező módon meg kell vizsgálniuk ezeket a térképeket, mielőtt építkezési engedélyt bocsátanak ki.
Felkészülnek a Balaton kiöntésére a helyi hatóságok, mert az előrejelzések szerint szerda estétől északi szél várható, amely a mélyebben fekvő településrészekre kinyomhatja a tó vizét.
Heroikus küzdelem folyik a gátakon - jelentette ki Áder János magyar köztársasági elnök pénteken, miután megtekintette a védekezést a Szigetköz legveszélyeztetettebb területén, Győrújfaluban.
Több segélyszervezet munkatársai kezdték meg a munkálatokat az árvíz sújtotta területeken Magyarország-szerte: részt vesznek a költöztetésben, élelmet és takarókat osztanak, emellett önkéntesek jelentkezését is várják.