Hiába tiltakozott az egyiptomi külügyminiszter, kalapács alá került a karnaki templom műkincse. Szinte öt millió fontot fizettek érte.
Nincsenek titkos kamrák Tutanhamon luxori sírjában – erre az eredményre jutottak a radartechnológiát bevető olasz régészek, akik január vége óta kutattak az ókori egyiptomi fáraó síremlékének rejtett kamrái után.
A legújabb radarvizsgálatok első eredményei szerint 90 százalék, hogy valami van Tutanhamon sírjának falai mögött – jelentette be szombaton Mamdúh ed-Damáti egyiptomi műemlékvédelmi miniszter Luxorban.
Szülei testvérek voltak (ez az ókori Egyiptomban nem volt ritka), a vérfertőzés miatt deformált testtel született a történelem egyik legtitokzatosabb alakja. Tutanhamon mindössze 19 évet élt, ebből 10 évet uralkodott, de mítosza, rejélyes halála örök témát szolgáltatnak tudósoknak és laikusoknak egyaránt.
A legújabb, és eddigi legrészletesebb kutatás szerint hiába volt Tutanhamon fáraó, valószínűleg senki nem cserélne vele. Az ifjú királynak szörnyű testi elváltozásokkal kellett leélnie rövid életét.
Megnyitották szerdán Tutanhamon sírkamrájának pontos mását a látogatók előtt Luxorban, az eredeti nyughely felfedezője, Howard Carter háza mellett. Az egyiptomi hatóságok határozata szerint egy ideig mindkét sírhely nyitva tartja kapuit a látogatók előtt, de az illetékes szervek már 2010-ben bejelentették, hogy az eredeti nyughelyet be fogják zárni.
Brutális szekérbalesetben szerzett sérülések okozták a híres egyiptomi fáraó, Tutanhamon halálát, akinek mumifikált teste a legújabb vizsgálatok eredményei szerint lángra lobbant és megégett a néhai uralkodó lepecsételt sírkamrájában - állítják brit kutatók.