A kulturális miniszter szerint ez az ország legemblematikusabb helyszíne.
A felújítás részét képezné a Sigma tér átépítése csak gyalogosok számára, zöldövezetekkel, találkozóhelyekkel és szabadtéri rendezvények szervezésére alkalmas helyszínnel.
Bogdan Gheorghiu kijelentette: „minden oka megvan rá, hogy optimista legyen” azzal kapcsolatban, hogy az UNESCO legközelebbi ülésén végleges döntés is születik Varespatak világörökségi helyszínné való nyilvánításáról.
A műemlék 1985 óta szerepel az UNESCO világörökségi jegyzékén.
Elkészülhet a védetté nyilvánításhoz szükséges általános városrendezési terv (PUG).
Újraindítja a kormány azt az eljárást, amelynek nyomán felvehetik Verespatakot az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) védett kulturális örökségeinek listájára.
A kamara azért tette közzé most állásfoglalását, mert pár nap múlva lejár az a határidő, amíg Románia újjáéleszthetné a 2018-ban félbemaradt eljárást, amelynek nyomán az UNESCO a világörökség részévé nyilváníthatná Verespatakot és környékét.
A kúriáiról híres Bikfalván 38 hivatalosan nyilvántartott udvarház áll, amelyek mintegy fele megőrizte 18. századi formáját, erre alapozva szeretnék elérni, hogy a háromszéki település felkerüljün az UNESCO szellemi, kulturális örökség listájára, számolt be Ráduly István.
Újabb világörökségi helyszínekkel gazdagodott az UNESCO listája.
Nagy felháborodást keltett Belgiumban és az UNESCO is elítélte, hogy régi antiszemita sztereotípiákra hajazó bábukat vonultattak fel egy néhány nappal ezelőtti flandriai karneválon.
A jamaicai reggae zenét is felvették az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára. A döntést az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) Port Louis-i tanácskozásán hozták meg csütörtökön.
Arra kértük Adrian Cioroianu történészt, Románia UNESCO-nagykövetét, az ország állandó küldöttségének vezetőjét, egykori külügyminisztert, beszéljen az elhalasztott iratcsomó jövőjéről, és arról, mi jelenti Verespataknak a tulajdonképpeni „megváltást”.
Elhalasztotta az UNESCO világörökségi bizottsága Verespatak védett műemlékek listájára való felvételét a bahreini Manamában június 24. és július 2. között megtartott 42-ik ülésén.
Egymásnak ellentmondó információkat közölt Facebook-oldalán Verespatak világörökségi listára való felterjesztésének jelenlegi állásáról Adrian Cioroianu történész, Románia UNESCO-s küldöttségének vezetője, illetve Vlad Alexandrescu USR-s szenátor, az UNESCO-val való kapcsolattartásért felelős parlamenti együttes bizottság titkára.
George Ivașcu kulturális miniszter arra kérte az UNESCO-t: halassza el a döntést arról, hogy felkerül-e Verespatak a világörökségi listára, mindaddig, amíg lezárul az a kártérítési per, amelyben Romániától a Gold Corporation kanadai vállalat 4 milliárd dollár kártérítést követel.
Több mint kétszázan tüntetnek Kolozsváron az ellen tiltakozva, hogy a sajtóhírek szerint a kormány megszüntette azt az eljárást, amelynek nyomán Verespatakot felvehették volna az UNESCO védett kulturális örökségeinek listájára.
Egy online petíció is kering az interneten, amelyben az aláírók azt kérik: ne vegyék figyelembe a kormány döntését, mert az nem egyezik a polgárok véleményével.
Interpellációban kért tájékoztatást Novák Csaba Zoltán a kulturális minisztertől a csíksomlyói búcsú szellemi világörökséggé nyilvánításának helyzetéről.
„A márciuska UNESCO kulturális örökségévé válásakor nem mehetünk el szó nélkül Romániának a csíksomlyói búcsúval kapcsolatos mulasztása mellett” – jelentette ki Novák Csaba Zoltán.
Románia ismét elmulasztotta képviselni a csíksomlyói búcsú felvételét az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) a szellemi világörökségi listájára.