Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke csütörtöki nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi időben jelentősen megnövekedett az azitromicin fogyasztása, és egyesek „válogatás nélkül” használják az antibiotikumokat az új koronavírus fertőzésének megelőzésére vagy a COVID-19 kezelésére.
A baktériumokat új módon megölő antibiotikum-csoportot fedeztek fel.
Az anyának adott egyetlen adag antibiotikummal meg lehetne előzni a vákuummal vagy fogóval segített szülések utáni fertőzések majdnem felét egy kutatás szerint.
...
Az antibiotikum-felhasználás 65 százalékkal nőtt világszerte 2000 és 2015 között annak ellenére, hogy az antibiotikum-rezisztencia, vagyis a gyógyszerekkel szemben ellenálló úgynevezett szuperbaktériumok terjedése globális egészségügyi válsággal fenyeget.
Talajmintákban fedeztek fel amerikai tudósok új antibiotikumcsaládot, melynek a nehezen kezelhető fertőzések elleni küzdelemben lehet haszna.
Túlzásba viszik Romániában az antibiotikum-használatot, jelentette ki pénteken a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke,
Megálljt a véletlenszerűen adott antibiotikumoknak! - ezzel a címmel indított kampányt az Egészségügyi Minisztérium hétfőn.
Először fordult elő az Egyesült Államokban olyan baktériumfertőzéses esetet, amely a legerősebb antibiotikummal, a kolisztinnel szemben is ellenálló volt. A tudósok úgy vélik, aggasztó, hogy kimerült az antibiotikumok tárháza.
Az antibiotikumoknak egyre jobban ellenálló szuperbaktériumok 2050-re akár évente tízmillió ember halálát is okozhatják - állítja Jim O'Neill ismert brit közgazdász és csapata csütörtökön bemutatott tanulmányában.
Romániában nemzetbiztonsági kérdéssé nyilváníthatják a túlzott antibiotikum-fogyasztást - közölte csütörtökön az elnöki hivatal.
Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint a romániaiak 15 százaléka recept nélkül szed antibiotikumot, miközben Európában ez az átlag mindössze 3 százalék. A szakértők szerint a túlzott és nem indokolt antibiotikum-szedés az elhalálozás egyik fő kiváltója lehet.
A romániai szárnyas farmok 87 százalékában használnak antibiotikumot az állatok tenyésztése során, írja az erdelyfm. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság jelentése alapján az országban egyre több olyan hústermék kerül piacra, amelyeket antibiotikummal kezeltek, emiatt pedig a termék fogyasztójának ellenálló képességére is negatívan hat a szer.