Rámutatott, bármely helyi tanácsnak jogában kell állnia, hogy úgy döntsön, a román nyelven kívül valamely kisebbség nyelvén is feltünteti a helységnévtáblán a település nevét. „Ezt jelenti a helyi hatóságok valós autonómiája” – tette hozzá Marcel Ciolacu.
Az RMDSZ-nek sikerült elérnie, hogy a szenátus ne szavazzon még a március 15-ét hivatalos ünneppé nyilvánító tervezetről, és a közigazgatási anyanyelv-használatot bővítő törvénymódosítás szakbizottsági vitáját is elnapolták.
Az nem várható, hogy érdemben, cikkelyről cikkelyre egy lezárt, kompromisszumos megoldást találjanak az anyanyelv-használati küszöb csökkentésének törvénytervezetére – mondta el a Maszol megkeresésére Korodi Attila képviselő.
„Félelemből nem lehet politizálni” – mondta Szabó Ödön Bihar megyei parlamenti képviselő pénteken Nagyváradon, leszögezve: az RMDSZ a szenátusban is támogatja helyi közigazgatási törvényt módosító javaslatát.
Maros megyében 7132 személyt érintett volna az anyanyelv-használati küszöb – képviselőház által elutasított – csökkentése mutattak rá a pénteki sajtótájékoztatójukon az RMDSZ Maros megyei képviselői és szenátorai.
Száz évvel a gyulafehérvári kiáltvány után illett volna elfogadni a törvény – fogalmazott Csoma Botond pénteken arról, hogy szerdán visszautasította a képviselőház az anyanyelv-használati küszöb csökkentésének törvénytervezetét.
A román politikum indokolatlan sértődöttségével, szándékos zárkózottságával, valamint a központi sajtó célzott félretájékoztatásával magyarázza Korodi Attila parlamenti képviselő az anyanyelv-használati küszöb csökkentéséről szóló törvénytervezet parlamenti elutasítását.