A komplex társadalmi, politikai és gazdasági összefüggésrendszer vázolása nélkül nem lehet megérteni Nicolae Ceaușescu hullámzó magyarságpolitikáját.
Az erdélyi magyar közösség számára fontos intézmények megalakulásának korszaka, ugyanakkor a széleskörű bebörtönzések ideje kezdődött az 1950-es évek elején.
Elborzasztja annak gondolata is: milyen lenne, ha nem nehezedne Romániára akár minimális európai uniós nyomás az emberi és kisebbségi jogok terén – hangsúlyozta interjúnkban Smaranda Enache jogvédő aktivista, a Pro Európa Liga társelnöke.
A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársát faggattuk.
Tévesnek tartja azt az állítást, hogy a romániai nemzeti kisebbségek számára „fenntartott helyek” vannak a törvényhozásban – mondta Laczikó Enikő az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának államtitkára.
A diplomata az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) és a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége meghívására látogatott Erdélybe.
Számos európai példa mutatja, hogy a kisebbségi kérdés rendezése kéz a kézben jár a gazdasági fellendüléssel, véli Vincze Loránt, a FUEN elnöke.
Többség-kisebbség paktumot javasolt a nemzeti kisebbségek védelme érdekében az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) június 23-án, a frízföldi Leeuwardenben megszervezett 63. kongresszusán.
Nem hiszem, hogy Románia problémái megoldódnának kizárólag gazdasági növekedéssel, vagy modernizálással. Jövőkép és őszinte beszéd hiányában nem lehet továbblépni, haladni és fejlődni – hangsúlyozta Marosvásárhelyen, a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány centenáriumi évről szóló szemináriumán Kelemen Hunor.
Hét erdélyi roma szervezet azt kéri Mihai Tudose kijelölt miniszterelnöktől, hogy hozzon létre egy, a kisebbségek ügyeivel foglalkozó minisztériumot, amelyet rotációs alapon, felváltva vezetnének a különböző nemzeti kisebbségek képviselői.
Belgium német ajkú közösségének fővárosa adott otthont május 5-én az Európa Tanács Helyi és Regionális Választottak Kongresszusa által Autonómiák és sokszínűség egy fejlődő Európában 6 címmel szervezett konferenciának.
A Romániában élő nemzeti kisebbségek helyzetéről maguk a kisebbségek mondjanak ítéletet, ne a román állam első embere, aki megválasztása előtt többször leszögezte, hogy német származásúnak, de román érzelműnek vallja magát – erről beszélt Sógor Csaba az Európai Parlamentben, a testület február elsejei mini-plenáris ülésén.
Először készült olyan uniós éves jelentés az alapvető jogok helyzetéről, amely hangsúlyosan foglalkozik a kisebbségek védelmével is.
A kisebbségi jogok évről évre romló helyzetére hívta fel az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének figyelmét április 19-i, keddi felszólalásában Korodi Attila. Az RMDSZ-es képviselő a Közgyűlés plenáris ülésén vesz részt a héten Strasbourgban.
Míg korábban egyik sem volt kíváncsi a másik nemzetiségűre, sőt merev sztereotípiák álltak falként a térség három közössége közé, ma már az is megtörténik, hogy egymás népviseletében lépnek színpadra a fiatalok – hangzott el Marosszentgyörgyön.