Egyedinek számít Romániában a Hargita Megye Tanácsa megbízásából készült, műemlékek védelméről szóló stratégia, amelyet a legutóbbi tanácsülésen fogadtak el, és február 24-én, kedden mutatta be a csíkszeredai megyeházán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és a stratégia készítője, Tövissi Zsolt építész.
Az önkormányzat elé terjesztik a Temesvár épületeinek „kromatikus identitását” szabályozó határozatot, amely megtiltja, illetve korlátozza az élénk, rikító színek használatát a homlokzatok kifestéséhez. Az új szabályzat külön foglalkozik a műemlék épületek és külön a többi épület homlokzatának színösszetételével.
A Kárpát-medence épített örökségéről, annak megújításáról, restaurálásáról, további tennivalókról beszélt Sebestyén József, a “Közös tér – közös kárpát-medencei megújuló épített örökség” című kötet szerkesztője. Vetített képes előadásában többek között a marosillyei Veress-bástyáról, a szárhegyi Lázár-kastélyról, az altorjai Apor-kúriáról, a mikházi Ferences-kolostorról beszélt.
Az Európai Unió támogatásával újítják fel a néphagyományairól híres, Kolozs megyei Szék község Árpád-kori műemléktemplomát.
Fehér megye is bekapcsolódott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség 2012-ben indított Szórvány cselekvési terv részét képező Örökségünk őrei - Fogadj örökbe egy műemléket programba.
Az épített örökség védelmére szakosodott Transylvania Trust Alapítvány idén is csatlakozik az ICOMOS (Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága) és az UNESCO által 1893-ban életre hívott nemzetközi Műemlékvédelmi Világnap rendezvényeihez.