Már egy-két méhcsalád jelenlétét is meghálálják kerti növényeink.
Karácsoni Botond főállású méhészként jelenleg 300 méhcsaláddal foglalkozik. Méhészete a Romániában elismert Ecocert (bio) ellenőrző egység organikus minősítésében részesült, valamint 5 éve a Naturland minősítést is megkapta.
Még mindig kevesen foglalkoznak országszerte méhekkel, hiányoznak a többgenerációs méhészetek, a méz titkainak apáról fiúra örökítése sem divatos manapság.
A méhészek oktatására, vállalkozás indítására, a paraziták elleni küzdelemre, valamint kutatásra fordíthatók az összegek.
Idén összesen mintegy 48,5 millió lej értékben igényeltek támogatást a romániai méhészek az Országos Méhészeti Program (PNA) keretében.
Románia Európa legnagyobb méztermelője - jelentette be csütörtökön Daniel Dumitru Botănoiu.
Támogatásra van szükségük a fennmaradáshoz.
Szokatlanul gyenge mézterméssel számolnak idén a méhészek Hargita megyében. A hozzáértők elmondása szerint az elmúlt 60 év leggyengébb termése az idei. Az okokat nem tudják, de több természeti jelenség is magyarázatul szolgálhat.
Majdnem 9 ezer éve méhészkedik az ember - erre ősi európai, közel-keleti és észak-afrikai edénycserepeken talált méhviasznyomokból következtettek a régészek. A Nature tudományos lap friss számában ismertetett kutatás kimutatta, hogy az ember már a mezőgazdaság hajnalán kapcsolatba kerül a méhekkel.