A tanulmány, amely a San Antonió-i Texasi Egyetem és a fairfaxi George Mason Egyetem kutatói közreműködésével készült, a Science tudományos lap aktuális számában jelent meg.
Az észak-belgiumi Blankenberge fogamzásgátlóval dúsított madáreledellel csökkentené az elszaporodott sirályok számát.
A tükröződő felületek eltakarását, a parkoló autókon a visszapillantó tükrök behajtását javasolja egyebek mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület(MME) tavasszal, a költési időszakban a saját tükörképüket támadó madarak problémája miatt.
Az ember természetátalakító tevékenysége, a dezindusztrializáció és a globális felmelegedés is hozzájárulhat ahhoz, hogy Erdély élővilága a szemünk láttára változik.
Egy nagyvárosi reggel nemcsak az emberek idegrendszerét teszi próbára, hanem például a természetes élőhelyüket elvesztett madarakét is. A svédországi Lund egyetemének kutatói a széncinegéken figyelték meg a látványos különbségeket
Többféle ragadozó madarat, köztük sasokat is tesztelnek Hollandiában, ahol a rendőrség bevetné őket a drónokkal végrehajtott lehetséges terrortámadásoknál.
Kegyetlen bánásmódnak vannak kitéve a madarak a Földközi-tenger medencéjében, ahol évente 25 milliót ölnek meg belőlük, a legtöbbet Egyiptomban, a fő zsákmány az erdei pinty - közölte a témával foglalkozó első átfogó jelentésében a Birdlife International.
Szokatlanul korán indult meg idén a madárvonulás: a GPS-GSM jeladóval ellátott fiatal fehér gólyák (Ciconia ciconia) közül a Garam névre keresztelt madár már Bulgáriában jár, a napokban pedig más példányok is megkezdték vándorútjukat – tájékoztatta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) programkoordinátora az MTI-t kedden.
Minden harmadik európai madár veszélyeztetett - derült ki a kontinens vadvilágáról és természetes élőhelyeiről készített eddigi legátfogóbb tanulmányból, amelynek nyers változata a The Guardian birtokába került. A leginkább veszélyeztetett madarak a vadgerle, a mezei pacsirta és a fecske.
Kétszer nagyobb volt a királyalbatrosznál a valaha élt legnagyobb röpképes madár, amelynek ősmaradványait most határozták meg amerikai kutatók.
Az emberek általában kedvelik a madarakat, sokan a béke, a szabadság jelképeként tekintenek rájuk. A valóságban azonban ezek az élőlények jobban hasonlítanak az Angry Birds játék agresszív madaraira, mint a bennünk élő idealizált képre.
A csalogány hangterjedelme sokkal nagyobb, mint bármely más énekes madáré, ez pedig agyának szerkezetével függ össze – állapították meg brit biológusok. A rejtőzködő kismadár több mint 1160 hangot képes kiadni, a mezei pacsirta csak 341-et, a feketerigó pedig mindössze 108-at.
Egy brazil újságban látta meg a fényképet Jarbas Angelli, amely arra inspirálta, hogy a drótokon pihenő madarakat hangjegyekké változtassa egy kottán.
Akadnak madárfajok, amelyeknél jóval alacsonyabb a válási ráta, mint az embernél. A vadkacsáknál a párok 9, a hattyúknál a párok 5 százaléka bomlik fel azelőtt, hogy az egyik egyed elpusztulna. Még hűségesebbek az albatroszok: náluk a válási ráta nulla.