A völgységi város 1995-ben székely kaput állított, majd mellette parkot hozott létre a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége, amely az 1944-ben Magyarországon otthonra talált népcsoport történetét idézi fel.
Felvették az Erdélyi Magyar Értéktárba és a Hungarikum Bizottság elé terjesztenek három erdélyi értéket.
Több mint 5 méter magas, súlya közel három tonna.
Nyolc méternél szélesebb és csaknem öt és fél méter magas alkotás.
A 4,48 méter hosszú és 5 méter magas székelykaput Zeteváralján faragják.
Átadták Csíkdelnén azt az 1909-ben épült székely kaput, amelynek szeptemberben kezdték el a felújítását Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyéért Egyesülettel segítségével, amelyek közösen pályáztak a Bethlen Gábor Alapkezelő Nonprofit Zrt.-nél (BGA).
Az elmúlt öt évben kilenc székely kaput restauráltak a szakemberek a háromszéki önkormányzat fenntartásában működő Székely Nemzeti Múzeum megbízásából a Székelykapu-felújító Program során, számolt be Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi múzeum igazgatója.
Felbecsülhetetlennek értékelt nemzeti kincseket – kilenc székelykaput – újítanak fel hatmillió forintos magyar állami támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum a huszonnegyedik órában mentette meg az enyészettől Futásfalva legrégibb, 1833-as datálású székelykapuját. A népművészeti ereklye Tusa Csaba tulajdonos adományaként 2011 októberében került a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonába.