Megmentették a 180 éves székelykaput a pusztulástól
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum a huszonnegyedik órában mentette meg az enyészettől Futásfalva legrégibb, 1833-as datálású székelykapuját. A népművészeti ereklye Tusa Csaba tulajdonos adományaként 2011 októberében került a Székely Nemzeti Múzeum tulajdonába. Az országos műemléklistán CV-II-M-B-13124-es kód alatt regisztrált kapu azt követően került végveszélybe, hogy Tusa Elek, a telek utolsó tulajdonosa meghalt. Előbb a telken lévő gyönyörű kőház omlott össze, majd korhadó ráklábai miatt a kapu is dőlni kezdett, kaputükre károsodott, nyílói elkorhadtak.
A Székely Nemzeti Múzeum 2013. májusában indította el a kapu restaurálásának folyamatát, a munkálatokat a múzeum munkatársainak segítségével Demeter István székelykeresztúri restaurátor és csapata végezte.
A futásfalvi székelykapu Kézdiszék puritánabb kaputípusaihoz tartozik. Lábai faragatlanok, díszét a tornácmellvédekhez hasonló deszkakivágásos kaputükör, az egyedi ívű nyílók, valamint a rendkívül szép arányos szerkezet adja. Latin nyelvű felirata az építtetőre vonatkozó alapinformációkat summázza: Fecit ST 1833.
A Székely Nemzeti Múzeum két esztendő alatt a hatodik, tulajdonában lévő székelykaput állíttatta helyre, ezzel csatlakozott a Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett székelykapu-programhoz.
- 35688 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35693 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni