Az elnök úgy véli, a 2004/272-es törvény módosításai nehezítik a jogszabály alkalmazását, ellentmondanak a vonatkozó országos és nemzetközi politikáknak.
A „mai fiatalok” máshogyan közelednek a szexualitás felé, és az elmúlt időkhöz képest gyakori, hogy az orális szexuális aktust laza játékként fogják fel, mintsem szexuális aktusként tekintenének rá. Régebben átlagosan 17-18 éves korukban estek át a fiatalok az első szexuális együttléten, mostanság viszont 13-14 éves korukban teszik ugyanazt.
„Te jó ég, ez a gyermek olyan dolgokkal foglalkozik, amellyel nem kellene!” – kiált fel a legtöbb szülő és pedagógus, ha az apróságot mászkálás, hintalovazás, biciklizés közben azon kapja, hogy a nemi szervét dörzsölgeti, vagy a takarót, a kispárnát szorítja a lábai közé.
Mészáros Andrea szexuálpszichológussal, párterapeutával beszélgettünk.
A testről kialakított negatív képet az is nehezíti, ha a gyermek megtapasztalja, anyja nem tekint elfogadással saját testére sem: az „akkora vagyok, mint egy bálna” kijelentések, vagy az önmagát folyamatosan lekicsinylő mondatok azt közvetítik a csemete felé, hogy a test utálatos, rossz, nem szerethető.
A jogszabály többek között előírja, hogy az iskoláknak – szülői beleegyezéssel – az „életre felkészítő oktatásban” kell részesíteniük a tanulókat, amelynek része kell hogy legyen az „egészségügyi nevelés” is, a nemi betegségek és a kiskorúak teherbe esésének megelőzése céljából.
Legyen? Ne legyen? Milyen legyen? A szexuális oktatás mikéntjei és hogyanjai megosztják a közvéleményt. Törvényhozókat, szakembereket kérdeztünk, és átnéztünk a kerítésen túlra is.
A törvény módosítása ellen korábban tiltakoztak az ifjúsági szervezetek.
Nem kellene szülői beleegyezéshez kötni a fiatalok iskolai szexuális nevelését, véli az Egyetemista Szervezetek Országos Szövetsége (ANOSR).
Kihirdette Klaus Johannis államfő azt a törvényt, amely egészségügyi neveléssel, többek között szexuális felvilágosítással kapcsolatos programok szervezésére kötelezi az iskolákat.
Milyen a jó és hatékony szexuális nevelés, mi a szülő, és mi az iskola feladata? Szőcs Kinga Zsófia családterapeutával és Baxter-Dáné Gabriellával, a Kolozsvári Református Kollégium iskolapszichológusával jártuk körbe a kérdést.
Májusban közvitát szervezne a képviselőház oktatási bizottsága az iskolai szexuális nevelésről, amelynek eredményei alapján törvénytervezetet dolgoznának ki.
A Kaliforniai Berkeley Egyetem egy új tanulmánya szerint a munkahelyi és egyetemi szexuális zaklatás elleni oktatás kontraproduktív lehet, és növelheti mind a zaklatás, mind a nemi sztereotipizálás és a nemi egyenlőtlenség esélyeit.
Legyen tantárgy a szexuális nevelés – érvek hangzottak el CsíkszeredábanKihagyhatatlan a szexuális nevelés az iskolai oktatásból – vélekedett a tinédzser közönségnek tartott szerda esti csíkszeredai előadásában Szalay Zsuzsanna székelyudvarhelyi pszichológus.
Hónapok óta folyik a csihipuhi több tucat civil szervezet között arról, hogy kötelezővé kell-e tenni az egészségnevelést és ezzel együtt a szexuális nevelést az iskolákban, vagy sem.