A magyar utcanevek ügye másfél évtizede parázs vita tárgya a közbeszédben. Eddig számos próbálkozás született a terek, utcák nevének magyarosítása ügyében a bihari megyeszékhelyen, azonban kevés járt sikerrel.
A bukaresti táblabíróság júniusban jogerős ítéletben kötelezte a polgármestert, hogy cserélje ki az utcanévtáblákat olyanokra, amelyeken felül szerepel az utca neve az állam hivatalos nyelvén, és ez alatt a magyar utcanév.
A román utcanévnek kell felül lennie.
Alig egy nap kellett a hivatásos feljelentőként ismert Dan Tanasă-nek, hogy belekössön az új sepsiszentgyörgyi utcanévtáblákba.
Elutasította Ilie Bolojan nagyváradi polgármester, hogy Sfântul Ladislau helyett Szent László legyen a városalapítóról elnevezett utca.
Bár a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) 2016-ban, még Dorel Coica polgármestersége alatt indított pert Szatmárnémeti kétnyelvű utcanévtáblák ügyében, később sem szüntette meg, mivel az új, immár magyar városvezetőség sem változtatott az általuk jogsértőnek vélt helyzeten.
Maros megye prefektusa fenntartja a marosvásárhelyi Dózsa György út kétnyelvű utcanévtábláinak leszerelésére vonatkozó utasítását. Szerinte ugyanis nincs törvényes alap a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésére.
A marosvásárhelyi Dózsa György út kétnyelvű utcanévtábláinak az eltávolítására vonatkozó rendelete visszavonására szólította fel csütörtökön az RMDSZ Lucian Gogát, Maros megye prefektusát.
A Dózsa György utcában kétnyelvű utcanévtáblák lecserélése kapcsán további lépéseket szándékszik tenni a marosvásárhelyi RMDSZ – tájékoztatta a Maszolt Vass Levente, a szervezet elnöke.
A Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal szerdán elkezdte leszerelni a Dózsa György utca kétnyelvű utcanévtábláit, és helyükre román nyelvű táblákat helyeztek ki, illetve helyenként csak a Gheorghe Doja feliratot hagyták meg.
Egy-egy kétnyelvű utcanévtáblát postázott karácsonyi ajándékként Dorin Florea polgármesternek és Peti András alpolgármesternek a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen nevű gerillacsoport.
Új közbeszerzési eljárást kell indítania a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalnak a város utcanévtábláinak elkészítésére, mert az októberben meghirdetett közbeszerzésre egyetlen kivitelező sem jelentkezett.
A kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésének a megakadályozásával dicsekedett a marosvásárhelyi önkormányzatnak alárendelt helyi rendőrség vezetője, Valentin Bretfelean egy székelyföldi románokat tömörítő egyesület hét végi marosvásárhelyi rendezvényén.
Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere elismerte, hogy azok az új utcanévtáblák is egynyelvűek lesznek, amelyek elkészítésére közbeszerzési eljárást indított a polgármesteri hivatal.
A Civil Elkötelezettség Mozgalom szerint "nincs köze a valós kétnyelvűséghez" annak a közbeszerzési feladatfüzetnek, amelyet a polgármesteri hivatal a marosvásárhelyi egynyelvű utcanévtáblák lecserélésére állított össze.
A marosvásárhelyi bíróságtól kérte a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése miatt tetemes bírsággal fenyegetett 12 ember a rendőrfőnök felelősségre vonásának az elrendelését – nyilatkozott kedden az MTI-nek Kincses Előd ügyvéd, a megfenyegetettek egyike.
Újabb utcanév-váltásokról, illetve egyes közterületek új nevéről is dönthet a budapesti Fővárosi Közgyűlés mai ülésén, amelyen több mint hatvan előterjesztést tárgyalhatnak meg.
A marosvásárhelyi városi tanács RMDSZ-frakciója bojkottálni fogja a testület tevékenységét mindaddig, amíg ki nem helyezik a hivatalos kétnyelvű utcanévtáblákat a városban.
Nyolcvan százalékban már sikerült kicserélni az utcanévtáblákat Gyergyószentmiklóson, helyenként még a hiányokat pótolni és a hibásakat javítani kell. A megyei jogú városban legalább hatvan éve nem volt utcanévtábla csere, a helyi tanács döntése értelmében az önkormányzat cége vállalta el a munkálatot.
Hosszas politikai huzavona és egyeztetések után szerdán ismét kikerült három kétnyelvű utcanévtábla Marosvásárhelyen – számolt be a vasarhely.ro.