Gazdaság

  • Újrakezdik a Zöld Ház programban a kifizetéseket

    „Amint azt mandátumom kezdetén már jeleztem, fő céljaim közé tartozik a Zöld Ház program újraindítása” – fogalmazott Korodi Attila környezetvédelmi miniszter május 20-án Bukarestben, majd hozzátette: „bizonyára emlékeznek, hogy 2008 végén indítottam ezt a programot, amely egyik személyes kedvencem is, és amelyet egyaránt jól fogadtak a hatóságok, a civil szféra és a közvélemény. Sajnos 2012-ben leállították, de a 2011-ben meghirdetett kiírásra beérkezett pályázatok között is vannak még elbírálatlan dossziék, illetve egy időre sajnos az elbírált pályázatok kifizetése is leállt.”

  • Nőttek az autóeladások Romániában

    Az első négy hónapban 23,3 százalékkal nőtt a járművek értékesítése Romániában a tavalyi hasonló időszakhoz képest, ugyanakkor a gépkocsigyártás 3,4 százalékkal csökkent - közölte hétfőn az autógyártók és -importőrök egyesülete.

  • Ilyen egy sikeres kolozsvári magyar vállalkozás

    Egyetlen alkalmazottal indult a jelenleg 600 embert foglalkoztató kolozsvári Medline Kft., amely üzemeknek éppúgy nyújt integrált épületmenedzsment-szolgáltatásokat mint bevásárló központoknak, irodáknak, szabadidő létesítményeknek és színházaknak. A cég ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.

  • Aláírták a Hargita és Neamț megye közti együttműködési szerződést

    Hargita Megye Tanácsa és Neamţ Megye Tanácsa együttműködési szerződést írt alá hétfőn Hidegségben, a Fatányéros Panzióban. A megállapodás célja a szociális-gazdasági kapcsolatok erősítése. A fő terv, amelyet e megállapodás révén valósítanának meg, a Gyimesközéplok községhez tartozó Hidegség települést Gyergyódamukkal összekötő 127A jelzésű útszakasz leaszfaltozása, illetve egy közösségi fejlesztési társulást hoznának létre a közös tervek megvalósítására, és arra ösztönzik a megyehatár menti településeket, hogy azok is társuljanak.

  • Lemondtak az óriási végkielégítésről a posta vezetői

    Egyéni munkaszerződésekbe foglalt, több tízezer eurós végkielégítésről mondott le a Román Posta több vezetője hétfőn, miután erre kérte őket a távközlési miniszter.

  • Bevételkiesésre számít Kovászna üdülőtelep

    Pereskedés miatt jókora bevételkieséssel számolnak a kovásznai gyógykezelők és a helyi önkormányzat. Közel egyhónapos késéssel indult ugyanis a Kovászna városi turista szezon, miután az egyik fürdővárosi szálloda működtetője, a SIF Transilvania megfellebbezte az országos nyugdíjpénztár ingyenes és ártámogatott kezelési jegyek kiosztására vonatkozó licitjét.

  • A romániaiak kétharmadának van pénztartozása

    A romániaiak kétharmadának van pénztartozása, ötven százalékuk több mint 5000 ezer lejjel adós – derült ki Kruk Romania megrendelésére készített felmérésből, amelynek eredményeit hétfőn ismertette Vintilă Mihăilescu szociológus.

  • Elhunyt az egyik leggazdagabb romániai magyar üzletember

    Hosszas betegség után, 75 éves korában elhunyt vasárnap Mudura Sándor. A nagyváradi vállalkozó halálhírét családja közölte. Az üzletembertől az általa létrehozott Lotus Center bevásárlóközpont is közleményben búcsúzott.

  • Közel 60 millió euró a zagytározók biztonságos lezárására

    „A balánbányai 4-es számú, vérbükki zagytározó bányászati szempontból Hargita megye egyik legkényesebb pontja” – fogalmazott Korodi Attila környezetvédelmi miniszter hétvégén a zagytárózónál tartott sajtótájékoztatóján, majd hozzátette: „ha emlékeznek, két, illetve négy évvel ezelőtt történt is itt baj, amikor egy nagyobb esőzés alkalmával beszakadt a zagytározó széle, és onnan elég nagy mennyiségű meddőt hordott be az átfolyóba.

  • Victor Ponta jövőre 4,5 százalékos nyugdíjemelést ígér

    Az inflációs rátát meghaladó mértékben, 4,5 százalékkal növelné jövőre a nyugdíjakat a kormány. Ezt egy kampányrendezvényen jelentette ki péntek este a miniszterelnök, akit a hírtelevíziók ígértek.

  • A Krímben pár hét múlva csak a rubel lesz hivatalos fizetőeszköz

    Június elsejétől már külföldi fizetőeszközként lesz forgalomban az ukrán hrivnya a Krím-félszigeten. Az erről szóló törvénymódosítást pénteken fogadta el az orosz parlament alsóháza.

  • Befektetési ajánlású sávba emelte Romániát az S&P

    A befektetésre ajánlott sávba emelte Románia államadós-osztályzatát pénteken a Standard & Poor's, a javuló román adósságdinamikával és a térségi átlagnál jobb gazdasági kilátásokkal indokolva a lépést.

  • Korodi Attila kétli, hogy engedélyt kapna az RMGC

    Kolozsvári sajtótájékoztatóján csütörtökön délután Korodi Attila környezetvédelmi miniszter kijelentette, kétli, hogy a Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) hozzájutna az aranybánya nyitásához szükséges engedélyekhez.

  • Harminc százalékkal nőttek a külföldi tőkebefektetések

    Harminc százalékkal nőttek Romániában a külföldi tőkebefektetések az első negyedévben az egy évvel korábbi időszakhoz képest - derült ki a román nemzeti bank által csütörtökön közölt adatokból.

  • Ismét székely termékeket kóstoltatnak Brüsszelben

    Hargita Megye Tanácsa hagyományos székely termékekkel népszerűsíti a Székelyföldet a Régiók Bizottságának brüsszeli székhelyén a május 17-i Nyílt Napon. A rendezvény célja, hogy az európai polgárok megismerjék az Unió regionális sokszínűségét.

  • Illetékek tucatjait törli a pénzügyminisztérium

    Közzétette a pénzügyminisztérium annak a csaknem száz illetéknek a listáját, amelynek eltörlésére, vagy összevonására készül - közölte csütörtökön a Hotnews.ro hírportál. 

  • Egyre olcsóbb a szatmári eper a termelőknél

    Már öt-hat lejért is lehet földiepret vásárolni a szatmárnémeti piacon, de a nagy felhozatal arra enged következtetni, hogy szombaton és vasárnap akár négy-öt lejért is adják kilóját. Egy hét múlva pedig akár három lejre is lemehet a kilónkénti ár – vélik a termelők, mert nagy a termés, mint rég nem volt, mivel az idén elmaradtak a nagyobb kártevő tavaszi fagyok.

  • Szárnyalt a román gazdaság az első negyedévben

    A hazai bruttó össztermék (GDP) 3,8 százalékkal nőtt az első negyedévben – közölte csütörtökön az országos statisztikai intézet.

  • Magyarország igényli a határ menti együttműködések újragondolását

    A román és szlovák határ menti együttműködési programok új irányítási rendszerét a magyar Miniszterelnökség nem kisstílű presztízsharc színtereként kezeli, hanem egy eredményesebb forráslehívás megalapozásaként tekint a kérdésre.

  • A román gazdaság 3,5 százalékkal nőhet az első negyedévben

    Liviu Voinea költségvetésért felelős miniszter arra számít, hogy az első negyedévben legalább 3,5 százalékkal nőtt a gazdaság a tavalyi hasonló időszakhoz képest.