Feltételesen szabadlábon Adrian Năstase
Feltételesen szabadlábra kerül hétfőn Adrian Năstase volt kormányfő, miután a Bukaresti Törvényszék elutasította a korrupcióellenes ügyészség óvását. A fővárosi negyedik kerületi bíróság február 12-én hagyta jóvá a volt politikus kétéves börtönbüntetésének harmadolását, ám ezt a korrupcióellenes ügyészség (DNA) megfellebbezte. Ezt az óvást tárgyalta a Bukaresti Törvényszék.
A hétfői tárgyalás pikantériája, hogy a fellebbezés ügyében döntő ítélőtanács két tagját, Antonela Costachét és Viorica Dinut múlt héten befolyással történő üzérkedés gyanújával előzetes letartóztatásba helyezték. Helyüket más bírák vették át.
Az ítélethirdetés után néhány perccel Năstase egy bejegyzést tett közzé blogján. Azt írja, örömmel tölti el, hogy visszatérhet a családjához és a barátaihoz. Közli ugyanakkor azt is, hogy egy ideig nem nyilatkozik a sajtónak, terveiről majd a későbbiekben számol be.
Büntetését harmadolták
Korábban a politikus januárban két alkalommal is kérvényezte a bíróságtól, hogy mielőbb döntsön a szabadlábra helyezéséről. Năstase a Jilava börtön illetékes bizottságára hivatkozott, amely már tavaly megállapította: teljesültek a büntetés harmadolásának feltételei. A testület döntését a politikus életkorára, jó magaviseletére, illetve arra alapozta, hogy a politikus a fegyintézetben töltött hónapok alatt három könyvet is írt. A bíróság mindkét kérését elutasította, és február 12-re tűzte ki a tárgyalást.
Az első fokú ítéletben a bíróság úgy vélte, hogy Năstase bebörtönzése elérte célját, és a fegyenc soha nem hágta át a börtön szabályzatát. Ezzel szemben a korrupcióellenes ügyészség fellebbezésében úgy véli, hogy a politikus nem bánta meg tettét, hiszen internetes blogján - amelyre a volt kormányfő a börtönből is rendszeresen írt - többször az "ügyészek és a bírók ellen uszított".
Nyakon lőtte magát
A volt szociáldemokrata miniszterelnököt a „Minőség Trófeája” néven ismert bűnvádi dossziéban ítélték el jogerősen tavaly június 20-án. A politikust befolyással történő üzérkedésben találták vétkesnek.
Az ítélet végrehajtása azonban akadályokba ütközött. A volt politikus ugyanis öngyilkosságot próbált elkövetni, amikor civil ruhás rendőrök jelentek meg Zambaccian utcai házánál bekísérni a Rahova börtönbe, hogy elkezdhesse azt a két éves börtönbüntetését, amelyet pár órával korábban rótt ki rá a Legfelsőbb Bíróság.
Miután a rendőrök átadták a letartóztatási parancsot, a volt kormányfő engedélyt kért arra, hogy könyveket vehessen magához és bement a könyvtárszobájába. Itt öngyilkosságot próbált elkövetni, de a rendőrök gyors beavatkozásának köszönhetően csak a nyakán sérült meg. Egy darabig a Floreasca kórházban, majd a Rahova börtönkórházban ápolták, onnan került Jilavára.
Cikkünk frissül
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35692 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35692 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35693 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35695 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni