A Velencei Bizottság jelentéséről konzultál az államfő a pártokkal: mit mond az RMDSZ?
Az igazságszolgáltatást érintő törvényeknek a Velencei Bizottság jelentését figyelembe vevő módosítására szólította fel a kormánytöbbséget Klaus Johannis államfő, aki szerdán sorra konzultál erről a parlamenti pártokkal. Kelemen Hunor szövetségi elnököt kérdeztük arról, hogy milyen álláspontot képvisel majd az RMDSZ a cotroceni-i találkozón.
„A büntetőjogi törvényeket amúgy is módosítania kell a parlamentnek az alkotmánybíróság döntései miatt, és amikor ezeket a korrekciókat a parlament végrehajtja, a Velencei Bizottság (VB) véleményét is figyelembe kell vennie valamilyen mértékben” – jelentette ki a Maszolnak kedden a szövetségi elnök. Kelemen Hunor elmondta, a Velencei Bizottság friss jelentésének részleteit még nem ismeri, szerdán, az államfővel tartott találkozó előtt, belső egyeztetések nyomán alakítja ki az álláspontját az RMDSZ.
A politikus emlékeztetett: az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testületének ajánlásai között szerepel olyan törvénymódosítás is, amelyek elfogadásához előbb magát az alkotmányt kell módosítani. De a VB kifogásolt olyan módosításokat is – például a büntetőeljárási törvénykönyv esetében –, amelyeket a bukaresti alkotmánybíróság is alkotmányellenesnek talált. „Ezeket meg kell tárgyalni, ki kell igazítani a parlamentben” – mondta a szövetségi elnök, hangsúlyozva azt is, hogy a büntető törvénykönyv módosításait az RMDSZ sem szavazta meg.
A VB-nek arról a kifogásáról, hogy a büntetőjogi törvények módosítását túl gyors és átláthatatlan eljárással fogadták el, Kelemen Hunor megjegyezte: amikor az előző kormányok parlament előtti felelősségvállalással, tehát vita nélkül fogadták el e törvénykönyvek módosításait, akkor a testület részéről nem érkeztek kifogások.
Ennek ellenére az RMDSZ elnöke úgy látja: ha a kormány azt szeretné, hogy a Velencei Bizottság ajánlásainak általa elfogadott részei mielőbb kerüljenek be a törvényekbe, el kell gondolkodnia azon, hogy ezeket parlament előtti felelősségvállalással fogadtassa el. Ez azt jelentené, hogy ha a honatyák nem szavazzák meg a módosító tervezet, a kormány megbukik.
Kelemen Hunor azért ez a járható út, mert nem lenne jó megoldás megnyitni ismét egy akár több hónapig elnyúló parlamenti vitát az igazságszolgáltatást érintő törvénykönyekől. „A 2019-es választási év előszele már érződik, teljesen más logika szerint működik már a parlament” – magyarázta a politikus.
Brüsszel csak ürügyeket keres
Mint ismert, az Európai Bizottság a Velencei Bizottság ajánlásainak figyelembe vételére szólította fel hétfőn a bukaresti hatóságokat. Brüsszel figyelmeztetett, november 13-án adják majd ki a következő jelentést a román igazságszolgáltatás működését ellenőrző uniós mechanizmus (MCV) keretében, és ebben értékelni fogják a történéseket.
A brüsszeli figyelmeztetésről Kelemen Hunor kérdésünkre kijelentette: „a Velencei Bizottság kifogásait az MCV-jelentésben így is, úgy is viszont fogjuk látni, akár változat a parlament a törvényeken, akár nem”. A politikus szerint az Európai Bizottságnak ez az állásfoglalása voltaképpen arról szól, hogy Románia ne csatlakozhasson a schengeni övezethez. „Brüsszel akkor is talált ürügyeket erre, amikor az ő szempontjukból jól mentek a dolgok Romániában” – jegyezte meg.
Erős jelzést adott az alkotmánybíráság
Arra a felvetésünkre: nincs-e igaza a Velencei Bizottságnak abban, hogy a parlament a büntetőjogi törvények módosítását túl gyorsan és átgondolatlanul fogadta el, hiszen az alkotmánybíróság a büntetőeljárási törvénykönyv 60 cikkelyét alkotmányellenesnek találta, Kelemen Hunor azt válaszolta: ilyen alapon a két törvénykönyv 2010-11-es módosításairól is elmondható, hogy szakmailag megalapozatlanok voltak.
Az RMDSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy az alkotmánybíróság utólag szintén „szitává lőtte” ezeket a módosításokat. „A kollégáim munkáit nem akarom minősíteni, nem vagyok jogász vagy alkotmányjogász. Nyilván az alkotmánybíróság egy komoly jelzést küldött most a parlamentnek, különös tekintettel arra, hogy a bírák egyhangúlag hozták meg a döntéseiket” – fogalmazott a politikus.
- A képviselőház plénuma elé hívja Viorica Dăncilát a PNL
Belföld - Florin Iordache: nem fogjuk átvenni a Velencei Bizottság összes ajánlását
Belföld - Brüsszel: Bukarestnek figyelembe kell vennie a Velencei Bizottság ajánlásait
Külföld - Egyeztetésre hívta szerdára az államfő a parlamenti pártok képviselőit
Belföld - Velencei Bizottság: szükség volt a btk-módosításra, de nem így
Belföld
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34956 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34956 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34959 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni