FRISSÍTVE- Iktatták a bejegyzett élettársi kapcsolatot szabályozó törvény tervezetét
FRISSÍTVE: Iktatták szerdán a parlamentben a bejegyzett élettársi kapcsolatot szabályozó törvény tervezetét, amelyet első házként a szenátus tárgyal majd.
A törvénynek négy kezdeményezője van egy-egy parlamenti frakcióból, és további 38 képviselő és szenátor írta alá a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ részéről. A PSD frakcióiból egyetlenegy képviselő írta alá, a kisebbik kormánypárttól, a Liberálisok és Demokraták Szövetségétől (ALDE) senki nem adta hozzá a nevét. Az RMDSZ részéről 10 képviselő és 3 szenátor aláírása került fel a tervezetre.
Az egyik előterjesztő, Csoma Botond képviselő a Maszolnak elmondta, elmúlt hetekben lezajlott egyeztetéseken a PSD és az ALDE több politikusa is jelezte, hogy támogatja a törvény elfogadását, ám időközben meggondolták magukat. "Ezen magam is csodálkoztam, hiszen korábban mindkét kormánypárt elnöke azt nyilatkozta, hogy szükség van a bejegyzett élettársi kapcsolat szabályozására Romániában" – jelentette ki a politikus.
Csoma Botond tájékoztatása szerint a tervezetet a szenátus tárgyalja első házként. Emlékeztetett: ha a törvényről az iktatását követő 45 napon belül nem dönt a felsőház, hallgatólagosan elfogadottnak nyilvánítják, és átkerül a képviselőházba. A politikus ugyanakkor borúlátó: szerinte a szenátus elutasítja majd a törvényt, hiszen néhány napja még azt a tervezetet sem szavazták meg, amely csak a heteroszexuális párokra korlátozta a bejegyzett élettársi kapcsolat intézményét. "Ezért majd a képviselőházban meg kell várnunk a kellő pillanatatot a törvény szavazásra bocsátásához" – mondta a képviselő.
A parlamentnek azonban előbb utóbb el kell fogadnia a törvényt, hiszen erre a Coman-Hamilton-ügyben hozott alkotmánybírósági döntés kötelezi a honatyákat. Indoklásában a taláros testület kimondta: az élettársi kapcsolatban élő azonos nemű pároknak joguk van a magán- és a családi élethez, illetve együttélésük törvényes elismeréséhez.
A szerdán iktatott jogszabályt egy parlamenti kezdeményező csoport dolgozta ki, alapja az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak egy korábbi tervezete.
A tervezet fontosabb előírásai:
1. Az együtt élő heteroszexuális párok mellett az azonos nemű párok is törvényesíthetik az élettársi kapcsolatukat.
2. Az élettársi kapcsolatot közjegyző törvényesíti és anyakönyvezik is
3. Az élettársi kapcsolatot a következő feltételekkel jegyzik be:
- a felek betöltötték a 18-ik évet
- legalább az egyik fél román állampolgár vagy legkevesebb egy éve tartózkodási engedéllyel Romániában élő külföldi állampolgár
- egyik fél sem házas és nincs bejegyzett élettársi kapcsolata egy másik személlyel
- a felek nem egyenes ágú rokonok; a legkevesebb negyedik fokú oldalági rokonság megengedett
3. Az élettársak megőrzik a nevüket a kapcsolatuk bejegyzése után
4. Az élettársak vagyonközösséget vállalhatnak közjegyző előtt; ennek hiányába mindkét felet megilleti a kapcsolatuk bejegyzése előtt, illetve után szerzett saját vagyona
5. A bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párokra ugyanazok a szabályozások érvényesek, mint a házastársakra a következő területeken: szociális juttatások, társadalombiztosítás, egészségbiztosítás, adózás, betegjog, szolgáltatásokhoz való hozzáférés, a családon belüli erőszak megelőzése, büntetőjog
6. A bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos nemű párok sem együtt, sem külön nem fogadhatnak örökbe gyereket
7. A külföldön bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párokat ugyanazok a jogok illetik meg az országban, mint a Romániában bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párokat
8. A külföldön összeházasodott azonos nemű párokat ugyanazok a jogok illetik meg az országban, mint a Romániában bejegyzett élettársi kapcsolatban élő párokat.
A tervezet indoklása szerint az Európai Unió tagállamainak zöme már legalizálta az élettársi kapcsolatot, vagy az azonos nemű személyek közötti házasságot, hogy törvény révén védje az ilyen családokat is. Az 1990-es évekhez képest megváltoztak a párkapcsolati, házasságkötési szokások: Románia lakossága esetében is nyomon követhető, hogy a párok közül kevesebben házasodnak össze és idősebb korban, kevesebb gyereket vállalnak és később. A 2014-ben született gyerekek 31,2 százalékékának nem voltak összeházasodva a szülei, míg 1993-ban ez az arány csak 17 százalék volt - olvasható az indoklásban.
- Elutasította a szenátus a bejegyzett élettársi kapcsolatra vonatkozó törvényjavaslatot
Belföld - Maszol-ankét: az állam tartozik egy törvénnyel az élettársi kapcsolatban élőknek
Társadalom - A MIÉRT és a Nőszervezet is támogatja a bejegyzett élettársi kapcsolatot
Belföld - Bejegyzett élettársi kapcsolat: elkészült a tervezet, de halasztják az iktatását
Belföld - Melegházasság: hogyan szabályozták más országokban, és milyen problémákat vet fel?
Háttér
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni