A Legfelsőbb Bírói Tanács az MCV-jelentésről: néhány ténybeli tévedést tartalmaz
A Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) plénuma szerint ténybeli tévedéseket tartalmaz az Európai Bizottság (EB) Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) keretében közreadott jelentése, például azt, hogy a CSM nyomás gyakorolt a legfelsőbb bíróságra.
A CSM leszögezi, hogy a bírák és ügyészek által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló ügyészi részleg létrehozásáról alkotmánybírósági döntés mondja ki, hogy az illető részleg az igazságszolgáltatás függetlenségét fogja garantálni, és meg fogja védeni a bírákat az önkényesen tett feljelentésekkel járó visszaélésektől. Hozzáteszi, november 13-i ülésén a Tanács plénuma pozitívan véleményezte az említett ügyészi részleg működését elősegítő 2018/90-es sürgősségi kormányrendeletet törvényerőre emelő tervezetet.
A testület képviselői szerint az igazságügyi törvények módosításakor a CSM mindvégig pozitívan viszonyult a törvényhozási folyamathoz, javaslatait elküldte a törvényhozóknak, és azok egy részét fel is használták a jogalkotás során. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács nehezményezi, hogy az MCV-jelentés szerint a CSM nyomást gyakorolt a legfelsőbb bíróságra azáltal, hogy nem újította meg ezen hatóság bűnügyi részlege elnökének mandátumát.
Ezzel kapcsolatban a CSM leszögezi, ez a megközelítés elfogadhatatlan, mert a legfelsőbb bíróság vezető tisztségeibe kizárólag a bírói részleg nevesíthet jelöltet. A bírói részleg részletesen megindokolta, miért utasította vissza a szóban forgó jelöltet, ezt az indoklást azonban az MCV-jelentés megszövegezői figyelmen kívül hagyták – állítják a CSM képviselői.
Hozzáteszik: noha az MCV-jelentés szerint a 2018/92-es sürgősségi kormányrendelet felhatalmazza az igazságügyi minisztert ügyészek elleni fegyelmi eljárások elindítására, a valóság az, hogy a 2018-as év során történt változtatások előbb megfosztották a szaktárca vezetőjét a fegyelmi eljárás elindításának jogától, majd egy későbbi módosítás során a miniszter arra kapott lehetőséget, hogy az Igazságügyi Felügyelethez forduljon és kérje, hogy ez vizsgálja ki a bírák vagy ügyészek esetleges fegyelmi kihágásait.
Az állásfoglalást a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács plénuma szavazattöbbséggel fogadta el.
- Bemutatott az ellenzéknek a képviselőház alelnöke, majd jól letagadta
Belföld - Sógor Csaba: a következő fél évben Romániának nem kell hirtelen pofonra számítania
Külföld - Kelemen Hunor: komolyan kell venni az MCV-jelentésben foglaltakat
Belföld - Florin Iordache: az Európai Bizottság semmibe veszi a romániai alkotmányos rendet
Belföld - Dăncilă csalódott és felháborodott az MCV-jelentés miatt
Belföld - Az igazságügyi törvények alkalmazásának felfüggesztését kéri Brüsszel Bukaresttől
Külföld
- 34955 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34957 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34957 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34958 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34960 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34960 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni