Az idei változásokra készítette fel az RMDSZ a brit diplomatákat
Az Egyesült Királyság romániai diplomatáival találkozott szerdán Bukarestben Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. A tárgyaláson a romániai politikai életben a közeljövőben várható hangsúlyos változásokról tájékoztatta a romániai brit nagykövetség misszió vezetőit.
„Három nagy téma körül alakul Románia helyzete az elkövetkezendőkben: az alkotmány módosítása és a fejlesztési régiók hatékony kialakítása, valamint a választási törvény reformja lesznek az idei év legfontosabb kérdései. Ezek lesznek azok a döntések, amelyek hosszú távon meghatározzák majd az ország jövőjét. A romániai magyarság szempontjából egyik legfontosabb témakör a fejlesztési régiók kialakítása, amely azonnali hatással lesz az adott régiókban élő lakosságra és így a kisebbségekre egyaránt” – tájékoztatta a brit diplomatákat a szövetségi elnök.
Az alkotmánymódosítás tekintetében Kelemen Hunor elmondta, az RMDSZ 27 tézist fogalmazott meg, amelyekről szó kell, hogy essen az alkotmány módosítása során és kihangsúlyozta, tisztázni kell az alkotmány többértelmű megfogalmazásait is. „Az RMDSZ a parlamentáris köztársaságot támogatja, de le kell szögezni a Parlament és az ország elnöke, valamint a kormány és a parlament közötti kapcsolatot, hogy mindhárom intézmény hatékonyan végezhesse munkáját, átfedések nélkül” – nyilatkozta a találkozón a szövetségi elnök. Hozzátette: az RMDSZ képviselőinek alkotmánymódosítási javaslatai között szerepelt a sürgősségi kormányrendeletek és a kormány felelősségvállalási eljárásának korlátozása is.
Esther Blythe nagykövet-helyettes aggályait fejezte ki az ezekből adódó politikai instabilitás iránt és kifejtette, ilyen körülmények között a brit befektetők alacsony bizalommal tekintenek a román gazdaságpolitikára.
Az alkotmány módosítási folyamatának egyik következménye Románia régiókra történő felosztása, valamint a következő választásokon alkalmazandó választási rendszer lesz. „Az alkotmánynak világosan kell megfogalmaznia, hogy az arányos választási rendszer keretén belül választjuk törvényhozóinkat, ezáltal minden szavazat mandátummá alakulhat. Mi továbbra is a kétkamarás Parlamentet támogatjuk, valamint az Képviselőház és a Szenátus kompetenciáinak szétválasztását szorgalmazzuk” – fejtette ki ez utóbbi témáról Kelemen Hunor.
„Számunkra nem elfogadható, hogy a jelenlegi nyolc régiót közigazgatási hatáskörökkel erősítsék meg. Kisebb, koherens régiókra van szükség közigazgatási és adminisztratív hatáskörök nélkül. Az Európai Unió nem várja el, hogy a fejlesztési régiókat adminisztratív hatáskörökkel ruházzák fel, nem kér ilyet, Románia számára ez nem kötelező” – vázolta a találkozón Kelemen Hunor az RMDSZ elképzeléseit a régióátszervezésről.
- 35398 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35400 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35400 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35402 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35403 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35403 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni