Megbukott a bizalmatlansági indítvány, a kormány talpon marad (percről percre)
A szükséges 233 helyett csak 161 támogató szavazatot kapott csütörtökön a parlamentben a bizalmatlansági indítvány, így a kormány talpon marad. Az RMDSZ képviselői és szenátorai részt vettek a vitán, de nem szavaztak. Cikkünk frissül.
Daniel Suciu, a PSD képviselőházi frakcióvezetője bejelentette: a bizalmatlansági indítvány mellett 161, ellene három törvényhozó voksolt. A dokumentum elfogadásához legalább 233 szavazatra lett volna szükség.
Elkezdődött a tikos szavazás. A honatyák sorra járulnak az urnához.
Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Párt (PMP) vezetője "zavarodottnak" nevezte a kormányt. "Nem tettek semmit Dél és Észak egyesítése érdekében, elhanyagolták a nagy infrastrukturális befektetéseket, a pénz választási jótékonykodásokra megy el. Arra számítottunk, hogy a centenárium évében ez a kormány kihasználja a közelgő EU-elnökségben rejlő lehetőségeket, és legalább néhány olyan projekttel áll elő, amely alapjaiban változtatja meg Romániát. Sajnos azonban csak veszekedések tanúi voltunk a kormány és az Európai Bizottság, a kormány és saját uniós biztosa között" - mondta Tomac, aki szerint a Teodorovici-rendelet azt a célt szolgálná, hogy "megnyúzzák" a lakosságot.
Victor Ponta, a Pro Románia párt elnöke kijelentette: az alakulat képviseloi, valamint a független képviselők a bizalmatlansági indítvány mellett fognak szavazni.
Az ellenzéket és a kormányt is bírálta a bizalmatlansági indítvány csütörtöki vitáján mondott beszédében Kelemen Hunor szövetségi elnök. A politikus azokra a vádakra is reagált, hogy RMDSZ tartja életben a kormányt. Kelemen Hunor beszédében emlékeztetett, hogy az ellenzéknek két év alatt nem sikerült egy alternatív kormányprogramot felmutatnia.
„Azt javaslom: készítsük el közösen. Azért viszont, hogy egymásra ne görcsösen és féltékenyen tekintsenek, mi vállaljuk a koordinátori szerepet: áprilisig előkészítjük a dokumentumot, hogy a tavaszi bizalmatlansági indítvány bejelentése ne érje meglepetésként önöket. Ha pedig miniszterelnök-jelölt sem lesz addig, mi majd arra is teszünk javaslatot. Talán így az önök esélyei is javulnak. Másképp mindenki azt gondolja, hogy ez a mostani helyzet önöknek megfelel: amíg a PSD kormányoz, önök az RMDSZ-re mutogatnak, és közben azt játsszák, hogy ellenzékiek” – jelentette ki Kelemen Hunor.
„Mindegy egyes perc, amelyet Dragnea-Dăncilă páros az ország élén tölt, fenyegetés Románia számára. Első számú prioritásuk megszabadítani a börtöntől a büntetőügyeseket. Ez az indítvány nem a politikai küzdelemről, hanem a gyermekeink jövőjéről szól” – mondta beszédében Dan Barna, az USR elnöke.
A PNL másik képviselője, Florin Cîțu szerint hatalmas bajban van a román gazdaság. A politikus azzal vádolta a kormányt, hogy forrásokat von el a beruházásoktól, mert nincs fedezet a fizetésekre. A képviselő a pénzügyminisztert a román gazdaság sírásójának nevezte.
Raluca Turcan arról beszélt: a miniszterelnöknek választania kell az ország érdekei és Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök érdekei között. Szerinte az ország nagy része leváltaná ezt a kormányt. „Ha nem hisz a felmérésekben, menjen az emberek közé” – üzente a kormányfőnek.
Az USR Claudiu Năsui képviselő felolvassa a bizalmatlansági indítványt.
A kormánypártti frakciók kivonultak a teremből, miután az ülésvezető tíz perc konzultációs szünetet rendelt el. A szünet lejárt után visszatértek a terembe. Az ülésvezető szavazást rendelt el a napirendről. A plénum 257 szavazattal egy ellenében úgy döntött, hogy a pénteki ülés napirendjén csak az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítvány marad.
Az USR frakciójának tagjai "Lemondás!", "Ne hozzatok sürgősségi rendeletet!" feliratú táblákat tartanak a magasba, így tiltakoznak, mert az ülésvezető nem teljesíti a kérésüket. "Szégyen!" – kiáltották többen a miniszterelnöknek, aki közben a telefonja képrenyőjét nézegette – számolt be a Mediafax.
Florin Iordache ülésvezető közölte, hogy nem bocsátja szavazásra az ellenzék kérését, mert a napirendi pontok közé javasolt két nyilatkozat-tervezetet nem nyújtotta be mindkét házba az ellenzék.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője, Raluca Turcan kérte, hogy a napirendi pontokat egészítsék ki két nyilatkozat elfogadásával. Az egyik aról szólna, hogy a parlament figyelembe veszi az Európai Bizottság észrevetéleit az igazságügyi törvények módosításakor. A másik elítéli a kormány beharangozott adóintézkedéseit.
Az ülésteremben 249 képviselő és szenátor van jelen a 465-ből. A két házelnök nem vesz részt az ülésen.
Az ellenzéknek 150 képviselője és szenátora van, a bizalmatlansági indítványt 163 honatya írta alá (köztük függetlenek, illetve Victor Ponta pártjának képviselői). A kormány azonban csak akkor bukik meg, ha az ellenzék mellett az RMDSZ, a kisebbségek frakciója, az összes független, Victor Ponta pártjának képviselői, illetve a PDS-ALDE legkevesebb 14 politikusa IS megszavazza.
- 35680 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35683 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35683 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35684 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35685 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35686 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni