FRISSÍTVE - Döntöttek a bírák: alkotmányos a költségvetési törvény
FRISSÍTVE: Elutasította szerdán az alkotmánybíróság Klaus Johannis államfőnek a 2019-es költségvetési törvénnyel kapcsolatos alkotmányossági kifogásait – értesült a bukaresti sajtó. Az államháztartási hiányt szabályozó törvényt módosító jogszabályt viszont alkotmányellenesnek nyilvánította a taláros testület.
Klaus Johannis február 22-én jelentette be, hogy az alkotmánybíróságon támadja meg az állami költségvetést, mert szerinte a büdzsé törvénytervezete nem veszi figyelembe az Európai Unióval szemben vállalt kötelezettségeket, illetve "alapvető jogokat sért".
Ekkor jelentette be azt is: megtámadja az a taláros testületnél az államháztartási hiányt szabályozó törvényt módosító jogszabályt. Ezt a parlament azért fogadta el, mert csak így lehetne alkalmazni az ellenzék javaslatára bekerült módosító indítványt, miszerint jelentősen nő a 2 év alatti és 2 év fölötti gyerekek után járó családtámogatás. Ezért az eredetileg GDP-arányosan 2,55 százalékos államháztartási hiányt 2,76 százalékra emelte a parlament.
A költségvetési törvény elleni óvást - sajtóértesülések szerint - szavazattöbbséggel utasította el az alkotmánybíróság. A GDP-arányos államháztartási hiányt 2,76 százalékra növelő törvénytervezetet egyhangú döntéssel nyilvánította alkotményellenesnek a taláros testület.
A jelenlegi állás szerint a kormánynak így most van egy kihirdetésre váró, alkotmányosnak bizonyult költségvetés-tervezete, de nincs már törvényes alapja arra, hogy az ebben előirányzott szinten költekezzen.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni