Winkler Gyula: több EU-s támogatást a Székely termék márkának
Lehetőséget kell teremteni a székelyföldi termelőknek arra, hogy népszerűsíteni tudják portékáikat és szolgáltatásaikat, s nagyobb haszonnal értékesíthessék ezeket – jelentette ki szerden Winkler Gyula európai parlamenti képviselő, a május 26-i EP-választás RMDSZ-es jelöltlistájának vezetője azon a pityókatermesztőkkel folytatott csíkkozmási találkozóm, amelyen a Közös Agrárpolitikának (KAP) várható módosításairól és a kistermelők érdekérvényesítési és értékesítései lehetőségről beszélgettek.
„A Székely termék mozgalom kiváló kezdeményezés, amelyet Brüsszelben is bemutattak Hargita Megye Tanácsának szakértői és a Székely termék kuratóriumának képviselői. Az Európai Unió a fenntartható élelmiszerpolitikát fogja kiemelten támogatni 2021 után. Ebben a kontextusban érdemes hangsúlyt fektetni a hagyományos és helyi termékek előállításának fejlesztésére, a helyi kistermelők támogatására” – mondta a politikus.
Szerinte az Európai Unió által odaítélt eredetmegjelölés és a hagyományos termékekre vonatkozó minősítés segíthet ebben. „A Székely termék márkajelzés hatékonyabb kihasználásával párhuzamosan Székelyföld arculatának kialakításán is tovább kell dolgozni” – mondta. A tanácskozáson a helyi elöljárók mellett részt vett Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök és Korodi Attila RMDSZ-es parlamenti képviselő is.
Fontos a gazdák bukaresti és brüsszeli érdekképviselete
Az EP-képviselőjelölt elmondta: a Közös Agrárpolitika 2021 után egy decentralizációs folyamaton megy keresztül, a döntések egy része tagállami hatáskörbe kerül, tehát a kormány és a mezőgazdasági minisztérium több hatáskört kap majd a programok és a támogatások feltételeinek kidolgozásában. Éppen ezért fontos lesz a székelyföldi gazdák bukaresti érdekképviselete. „A kormány az EU által megnevezett prioritások figyelembevételével átcsoportosíthat forrásokat a vidékfejlesztési program és a KAP első pillére között. Minél erősebb érdekképviselet kell létrehozniuk a gazdaszervezeteknek és döntést kell hozniuk a saját prioritáslistájuk tekintetében, amelyet az RMDSZ politikai eszközökkel támogathat” – hangoztatta Winkler Gyula.
Tájékoztatta a jelenlevőket arról, hogy amennyiben Nagy-Britannia kilépése az EU-ból (a Brexit) végbemegy, az unió éves költségvetése mintegy 12-13 milliárd euróval lesz kevesebb. Ezt a kiesést egyesek a kelet-európai országok támogatásának csökkentésével gazdálkodnák ki, ami elsősorban a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést érintené. „Azért megyünk Brüsszelbe, hogy a gazdáink támogatását megvédjük, és lehetőség szerint növeljük” – mondta Winkler Gyula.
- 35681 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35683 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35684 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35685 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35686 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35687 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni