Európai parlamenti választásokra és referendumra várják a szavazókat (percről percre)
Vasárnap reggel héttől este kilencig európai parlamenti választásokra és referendumra várják a szavazókat Romániában. Exit poll adatok urnazáráskor, az első hivatalos eredmények csak éjfélkor várhatók. Itt összefoglaltuk mindazt, amit tudni kell a választásokról és a népszavazásról. Folyamatosan követjük az eseményeket, cikkünk a hirdetés után frissül.
Az unió ne csak szlogenként használja a fiatalokat – fogalmazta meg célkitűzését az ETV-nek Oltean Csongor EP-képviselőjelölt.
Vasárnap 18 órakor csak egy százalékpontos volt a magyar részvétel lemaradása az országoshoz képest az EP-választásokon, ennek ellenére az RMDSZ számára becsléseket végző Barna Gergő szociológus nem túlzottan derülátó.
Ha az Állandó Választási Hatóság (AEP) törvényesnek ítéli és engedélyezi, meghosszabbítható a külföldi választókörzetek nyitva tartása azokon a helyeken, ahol nagy sorok alakultak ki – nyilatkozta vasárnap az Antena 3 televíziónak Teodor Meleşcanu külügyminiszter.
A diplomácia vezetője nyitottnak mutatkozott arra, hogy segítséget nyújtsanak abban, hogy a külföldön élő román állampolgárok élhessenek szavazati jogukkal.
Szerinte erre két lehetőség van: vagy meghosszabbítják az AEP engedélyével a nyitva tartást, vagy azok, akik kilenc órakor ott vannak a külképviseletnél, ha addig nem is jutottak be a szavazóhelyiségbe, várhassanak az előtérben vagy az udvaron addig, amíg sorra kerülnek. (Agerpres)
Erdély-szerte uszító, magyarellenes telefonos üzeneteket kapnak a román választópolgárok, akiket azzal próbálnak mozgósítani az európai parlamenti választásokra, hogy „csak néhány lépésre” vannak attól, hogy a magyarokat „kijátsszák a politikából”, arra utalva, hogy a román szavazók nagyarányú részvétele mellett előfordulhat, hogy az RMDSZ-re leadott szavazatszám nem lesz elegendő az ötszázalékos bejutási küszöb eléréséhez.
Egy másik üzenetben azt írják, hogy azért kell elmenni és a szélsőségesen nacionalista Rareș Bogdan nemzeti liberális párti jelöltre szavazni, hogy ő „mentse meg a magyaroktól” a románokat.
Vasárnap 18 óráig a szavazásra jogosultak 32,49 százaléka adta le voksát a Klaus Johannis államfő által kiírt, az igazságügyi törvénymódosításokkal kapcsolatos referendumon. (Agerpres)
Fej fej mellett állt a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága az EP-választásokon 16 órakor az két alakulat belső felmérése szerint. Az adatokat az adevarul.ro szerezte meg. (adevarul.ro)
"Az urnazárásig még van néhány óránk. Kevés idő, de talán arra elegendő lesz, hogy a román részvételhez felzárkózzunk. Elmarad a magyar részvétel, és ez a gyenge etnikai mobilizáció elvezethet oda, hogy ne legyen a magyaroknak hangja Brüsszelben az elkövetkező öt esztendőben" – nyilatkozta vasárnap délután az RMDSZ elnöke
Ez Kelemen Hunor szavai szerint "egy óriási csapás" lenne. A politikus mindenkit arra biztat, hogy aki nem volt szavazni, menjen el az európai parlamenti választásra. "Nekünk most meg kell tennünk mindent ezért!" – jelentette ki, példaként említve Szlovákiát, ahol lezárult a szavazás: a Magyar Közösség Pártja néhány ezer szavazattal öt százalék alatt van, és nem lesz képviselete Brüsszelben.
Elérte vasárnap 17.15-kor a részvétel a 30 százalékot a Klaus Johannis által kihirdetett népszavazáson, így a referendum biztos érvényes lesz.
Mind a 441 külföldön megnyitott szavazókörzet „normálisan működik” – tájékoztatott vasárnap a külügyminisztérium, egyrészt arra is reagálva, hogy az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke. Ludovic Orban bejelentette, hogy feljelentést tesznek Teodor Meleșcanu külügyminiszter ellen a külföldön élők szavazásának akadályoztatásáért. „Azt a néhány elszigetelt műszaki incidenst leszámítva, amelyet gyorsan megoldottak a reggel, minden határon túl megnyitott szavazókörzetben normális paraméterek között zajlik a voksolás. A külföldön élő román állampolgárok részvétele a szavazáson jelentős, a külügyi tárca személyzete pedig nagy erőfeszítést tesz, hogy mindenki szavazhasson, aki akar” – tájékoztatott a külügyminisztérium sajtóközleményében. (Agerpres)
A felvidéki Magyar Közösség Pártja (MKP) 15 százalékkal – közel tízezerrel – több szavazatott kapott a szombati szlovákiai EP-választásokon, mint öt éve, a magasnak tekinthető országos részvétel miatt azonban nem szerez mandátumot az Európai Parlamentben – nyilatkozta vasárnap a Maszol megkeresésére Menyhárt József MKP-elnök az eddigi részeredménykről.
A 16 órás országos részvétel 32 százalékos volt az EP-választásokon, az RMDSZ becslése szerint a magyarok mintegy 30,8 százalékban mentek el szavazni – mondta el a Maszolnak vasárnap délután Porcsalmi Bálint. Az ügyvezető elnököt különösen a Hargita megyei adatok aggasztják.
A Központi Választási Iroda (BEC) 16 órai összesítése szerint eddig 31,29 százalékos a részvételi arány az európai parlamenti választáson. Ez azt jelenti, hogy az állandó választói névjegyzékben és a pótlistákon szereplő 18 267 732 szavazati joggal rendelkező személyből 16 óráig 5 717 682-en éltek a jogukkal (14 044-en mozgóurnát kértek). A leadott voksok 58,66 százalékát városon jegyezték.
A BEC honlapján folyamatosan frissített adatok értelmében városon 3 373 977, vidéken 2 363 705 állampolgár szavazott. A fővárosban a szavazópolgárok 33,89 százaléka járult az urnák elé 16 óráig.
Az átlagnál magasabb részvételi arányt regisztráltak 16 órakor többek között Ilfov megyében (38,32 százalék), Kolozs megyében (37,60 százalék) és Szeben megyében (36,12 százalék), a legkevesebben Vaslui (22,41 százalék), Ialomiţa (24,9 százalék) és Călăraşi (25,62 százalék) megyében voksoltak eddig. BEC összesítése szerint az erdélyi, partiumi és bánsági megyékben a következő arányban szavaztak:
- Arad – 28,44 százalék
- Bihar – 33,03 százalék
- Beszterce-Naszód – 31,23 százalék
- Brassó – 36,01 százalék
- Fehér – 32,5 százalék
- Hargita – 30,78 százalék
- Hunyad – 30,05 százalék
- Kolozs – 37,6 százalék
- Kovászna – 27,26 százalék
- Máramaros – 28,4 százalék
- Maros – 30,56 százalék
- Szatmár – 33,74 százalék
- Szilágy – 32,88 százalék
- Szeben – 36,12 százalék
- Temes – 32,35 százalék
A külföldi szavazókörzetekben 180 527 választó adta le szavazatát 16 óráig.
2009–ben ugyanebben az órában 14,95 százalék százalékos részvételt jegyeztek az európai parlamenti választásokon, 2014–ben pedig a választópolgárok 18,41 százalék százaléka szavazott 16 óráig. (Agerpres/P. L. Zs.)
Az urnák megnyitása óta a belügyminisztériumi szervek képviselői tizenegy kihágást észleltek, ezek közül hat esetben figyelmeztettek, öt esetben pedig bírságot róttak ki összesen 2900 lej értékben – közölte vasárnap Monica Dajbog belügyi szóvivő. A rendőrség jelenleg hat feltételezett bűncselekmény kapcsán folytat vizsgálatot. Az urnanyitást követő első hat órában 48, bűncselekményre vagy szabálytalanságra vonatkozó bejelentést kapott a rendőrség, de ezek közül eddig 23 megalapozatlannak bizonyult. (Agerpres)
Kevéssel 15 óra után szolgált újabb adatokkal Porcsalmi Bálint. Az RMDSZ ügyvezető elnökének legfontosabb üzenete, hogy a reggel 10 órai 11,8 százalékos különbség a román és magyar szavazók részvételi aránya között mostanra 4 százalékra csökkent. „Beállt egy trend, a magyar szavazók fokozatosan zárkóznak fel az országos átlaghoz, kérdés, hogy urnazárásig sikerül-e teljesen ledolgozni a lemaradást, illetve előnyre szert tenni” – mondta el a Maszolnak Porcsalmi. (M. Á Zs.)
Vasárnap 15 óráig a választópolgárok 22,78 százaléka a szavazott a Klaus Johannis államfő által kiírt, az igazságügyi törvények módosítását érintő véleménynyilvánító referendumon – közölte a Központi Választási Iroda (BEC). A törvény szerint a szavazati joggal rendelkezők 30 százaléka kell részt vegyen, hogy a népszavazást érvényesnek nyilváníthassák. (Agerpres)
- 34232 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34234 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34234 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34235 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34237 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34237 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni