Így reagáltak a pártok Johannis nemzeti paktumjavaslatára
A kormány vezető erejét jelentő Szociáldemokrata Párt (PSD) megfontolja, hogy támogatja-e a Klaus Johannis államfő által kezdeményezett nemzeti paktum megkötését Románia európai útjának megszilárdításáról, ám ha a parlamenti pártok aláírnak egy ilyen dokumentumot, akkor annak a PSD szerint további „életbevágó" témákra is ki kell térnie.
A PSD szerda esti közleménye szerint Románia számára életbevágó, hogy a parlamenti pártok egyöntetűen támogassák az „egysebességes" Európai Uniót, amely azonos jogokat és előnyöket biztosít minden tagállam számára. A PSD azt is szorgalmazza, hogy valamennyi román párt lépjen fel az európai uniós kettős mérce felszámolásáért, vagyis azért, hogy Brüsszel ne tiltson meg olyasmit Romániának, amit más tagállamoknak elnéz.
A PSD a titkosszolgálatok és vádhatóságok közötti titkos megállapodások elítélését is belefoglalná a parlamenti pártok által aláírandó megállapodásba, és arról is konszenzust akar kialakítani, hogy a pártok támogassák a minimálbér bevezetését az EU szintjén.
Az államfő által javasolt „nemzeti paktummal" kapcsolatban a nagyobbik kormánypárt ironikusan megjegyezte: támogatja a politikai konszenzus kialakítását nemzeti jelentőségű ügyekben, főleg, ha valódi kezdeményezésekről és nem választási kampányfogásokról van szó.
A PSD álláspontját a párt végrehajtó bizottsága véglegesíti. A párt szerint az európai parlamenti választáson kifejezett népakaratot mindenképpen be kell építeni a jogrendbe, függetlenül attól, hogy a pártok aláírják-e vagy sem az államfő által javasolt politikai paktumot.
Johannis szerint a parlamenti pártoknak nemcsak abban kellene egyezségre jutniuk, hogy elvégzik a korrupcióellenes népszavazás miatt szükségessé váló alkotmánymódosítást, hanem azt is vállalniuk kellene, hogy szigorítják a köztisztviselők feddhetetlenségi követelményeit és a büntetőjogot kizárólag az európai intézmények ajánlásaival összhangban módosítják.
Tăriceanu: ez csak egy újabb trükk
A kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokratát Szövetsége (ALDE) határozottan elzárkózott a „nemzeti paktumtól”, amelyet az elnök újabb csapdájának tart. „Ez valójában csak egy újabb trükk” – jelentette ki Călin Popescu-Tăriceanu pártelnök a Johannis által kezdeményezett megállapodásról.
A szenátus elnöke szerint az államfő ennek segítségével próbálja növelni újraválasztási esélyeit az idén esedékes államelnök-választáson.
Tăriceanu azt mondta, a Cotroceni-palotában folytatott tárgyalások során az elnök nem tett említést a megállapodásról , és hogy az nem a referendumon feltett kérdésekkel kapcsolatos.
„A referendum kérdései egyértelműen az igazságszolgáltatásra vonatkoztak, semmiképpen sem Románia európai irányultságára, hisz azt senki nem kérdőjelezte meg” – vélekedett az ALDE elnöke, aki azt is elmondta, fontolóra veszi a Johannis javaslatát, de nem érez nagy hajlandóságot magában arra, hogy támogassa őt újabb államelnöki mandátum megszerzésében.
„Olyan, mintha azt kérte volna a koalíció tagjaitól, a PSD-től és az ALDE-től, hogy támogassuk az elnökválasztáson” – fogalmazott Tăriceanu.
PLUS-javaslat az igazságügy megreformálásáról
A Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) támogatja a Klaus Johannis által javasolt pártközi megállapodást – közölte a Dacian Cioloş vezette alakulat.
A PLUS közleményében leszögezi, hogy teljes mértékben egyetért az államfő által javasolt megállapodás alapelveivel, de ezeken kívül további három pontot iktatna a dokumentumba: az alkotmánybíróság megreformálását, a büntetett előéletűek nélküli közéletet, és az igazságügyi törvények szakemberek általi módosítását. Ennek a módosításnak egy közvita végkövetkeztetéseiből kell megszületnie, amelyen bírák, ügyészek, a civil szféra képviselői és egyetemi tanárok véleményét kérnék ki.
Az USR eltörölné a PSD, az ALDE és az RMDSZ törvénymódosításait
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) támogatja az államfő által javasolt pártközi megállapodást – írja a párt szerda esti sajtóközleményében.
„Az USR üdvözli Klaus Johannis javaslatát, hogy valamennyi fél aláírjon egy megállapodást, amely eltörli azokat a módosításokat, amelyeket az igazságügyi törvényekben eszközölt a PSD, az ALDE és az RMDSZ” – szögezi le a dokumentum.
A közlemény emlékeztet: az USR már benyújtott a parlamentnek egy törvénytervezetet, amely átülteti a Velencei Bizottság ajánlásait az igazságszolgáltatási törvényekbe, és amennyiben létezik politikai egyezség, akkor azokat a közeljövőben el lehet fogadni, és ezzel „az igazságszolgáltatási rendszer visszanyeri stabilitását, Románia pedig visszanyeri hitelességét a külső partnerek előtt”.
Dan Barna, az USR elnöke hangsúlyozta: „az USR az elmúlt három évben a parlamentben és az utcákon következetesen küzdött azért, hogy megakadályozza, hogy a koalíció aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét”.
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34227 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34230 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni