Johannis: másodjára szankcionálja az alkotmánybíróság a kormánykoalíció ártalmas törekvéseit
Másodjára szankcionálja az alkotmánybíróság (CCR) a kormánykoalíció „ártalmas és alkotmányellenes" törekvését, így a parlamentnek teljes egészében el kell utasítania a törvénykönyveket módosító kezdeményezést – állapította meg hétfőn Klaus Johannis államfő.
Az Államelnöki Hivatal közleménye szerint a módosítások célja a bűnözők védelme volt. Klaus Johannis azt kéri a Szociáldemokrata Párt (PSD) – Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) koalíciótól, hogy hagyjon fel a „büntetőtörvénykönyvek állítólagos reformjával”, és teljes egészében utasítsa el a módosító indítványokat.
Az államfő hangsúlyozza, hogy a törvények hozzáigazítása a jogállam és az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlatához jóhiszeműen, átlátható módon és a tervezett beavatkozások hatásának alapos értékelését követően kell hogy történjen.
Johannis elnök figyelmezteti a parlament PSD-ALDE többségét, hogy a polgároknak a május 26-ai népszavazáson kifejezett akaratának betartása kötelező, és hogy a lehető leghamarabb át kell ültetni a gyakorlatba a Románia európai elköteleződésének megerősítéséről szóló politikai megállapodást.
„Ezt a megállapodást éppen azért kezdeményeztük, hogy megerősítsük a román állampolgároknak a népszavazáson kifejtett szuverén akaratát a jogállamiság és az igazságszolgáltatás függetlenségének támogatása érdekében. Még ha a PSD és az ALDE nem is hajlandó aláírni a dokumentumot, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni, és az egész politikai osztály felelőssége, hogy annak rendelkezéseit gyakorlatba ültessék” – szögezte le az államfő.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke úgy fogalmazott hétfőn, hogy az alkotmánybíróság döntése „keserű győzelem” és kijelentette: a parlamentnek teljes egészében el kell utasítania a módosításokat tartalmazó törvényt, ahogyan azt a Velencei Bizottság is javasolta.
Stelian Ion, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője szerint az alkotmánybíróság hétfői döntése a jogállamiságot erősíti és úgy vélte, hogy ezzel elbuktak a büntetőtörvénykönyveket módosító törvények. Azt mondta: a caracali tragédia hozzájárult ahhoz, hogy az alkotmánybíróság „a valóságra ébredjen”.
Az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette hétfőn azokat a módosításokat, amellyel a parlament megváltoztatta a büntetőtörvénykönyvet (btk.) és a büntetőeljárási törvénykönyvet (betk.) – közölték az Agerpres hírügynökséggel a CCR hivatalos képviselői. A büntetőtörvénykönyvek módosításai ellen a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Nemzeti Liberális Párt és Klaus Johannis államfő emeltek óvást.
Az idézett források szerint a parlament nem tett eleget annak a kötelességének, hogy teljes mértékben összhangba hozza a büntetőtörvénykönyveket az alkotmánybíróság határozataival.
- 34215 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34217 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34217 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34218 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34220 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34220 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni