Régiók: az RMDSZ szerint óriási hiba lenne a felelősségvállalás
Óriási hiba lenne felelősségvállalással rendezni a régiók átszervezését Kelemen Hunor szerint. „A régiók átszervezése egy olyan kérdés, amely ennek az országnak minden egyes állampolgárát érinti. Éppen ezért a politikai osztálynak erkölcsi és törvényes kötelessége a népszavazás kiírása, majd a parlamenti vita. Az RMDSZ teljes mértékben ellenzi, hogy a kormány felelősségvállalással döntsön ebben a kérdésben” – jelentette ki szövetségi elnök pénteken este.
A politikus elmondta, ezt 2011-ben is ellenezték, amikor a Demokrata Liberális Párt vetette fel a régiók átszervezésének ilyen módon való rendezését. Kelemen Hunor kijelentette, az RMDSZ ragaszkodik a népszavazás kiírásához.
„Amikor a területi és adminisztratív határok kijelöléséről beszélünk, az állampolgárok véleményének megkerülhetetlennek kell lennie. Csak a népszavazás eredménye után térhetünk rá a parlamenti vitára és a törvény elfogadására” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Ugyanakkor ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy Románia több nemzetközi dokumentum aláírásával vállalta azt, hogy figyelembe veszi egy-egy térség etnikai arányait. A Helyi Autonómiák Európai Chartájának 5-ik cikkelye például előírja, hogy a közigazgatási egységek határainak módosításakor az adott térségben élőket referendum révén meg kell kérdezni, a Kisebbségi Charta 16-ik cikkelye szerint pedig nem módosíthatják olyan módon a közigazgatási egységek határait, hogy megváltozzanak az etnikai arányok.
Kelemen Hunor, ha most hibát követ el a kormány, és átgondolatlanul, elhamarkodottan dönt a régiók átszervezéséről, csak tovább ront a helyzeten. „A '90-es évek végén megrajzolt gazdasági-fejlesztési régiókról már régen kiderült, hogy nem működőképesek, sem az uniós csatlakozás előtt, sem pedig utána nem voltak képesek egységes gazdasági fejlődést biztosítani sem a megyékben, sem a régiókban” – fogalmazott. Hozzátette, a régiók átszervezése előtt mindenképpen módosítani kell az alkotmányt, mert az alaptörvény adminisztratív-területi egységek alatt a megyéket érti, a régió fogalma nem szerepel az alkotmányban.
Az RMDSZ elnöke elmondta, nem támogatják azt, hogy a jelenlegi fejlesztési régiók közigazgatási hatáskörrel rendelkezzenek, mert ez csak egy újabb bürokratikus szint lenne a megyék és a kormány között.
„Ezzel a döntéssel egyre távolabb kerülnek a döntések az állampolgároktól, lényegében egy recentralizációt, egy visszarendeződést jelentene. A megyék hatásköreiből fokozatosan visszavéve azt eredményezné, hogy lényegében 8 vagy 12 régióvezető kezébe összpontosulna a hatalom. Ez pedig semmiképpen nem az állampolgárok érdekeit szolgálná” – ismertette Kelemen Hunor az RMDSZ álláspontját.
Mint az ismert, Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes pénteken, Kolozsvárott mondta el, a Románia közigazgatási újraszervezéséről szóló jogszabályt is parlament előtti felelősségvállalással – megvitatás nélkül – készül elfogadni ősszel a kormány.
- Parlamenti vita nélkül rajzolná meg Románia régióit a kormány
Belföld - Régiósítás – csak román történelmi identitások alapján?
Belföld - Ponta: régiók kellenek a túlzott központosítás helyett
Belföld - Dragnea: nem a régiók fővárosában lesz az összes hatóság
Belföld - A románok többsége elutasítja a székely régiót
Belföld - RMDSZ: az ország kárát látta a jelenlegi régiófelosztásnak
Belföld - Romániai régiók: szakmai érvekkel a magyarfóbia ellen
Belföld
- 34079 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34081 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34081 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34083 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34084 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34084 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni