Úzvölgyi incidensek: az illetékes ügyész szerint nem történt uszítás, sem diszkrimináció
Nyilvánosságra került, hogy idén februárban miért zárta le vádemelés nélkül az illetékes ügyész az úzvölgyi katonatemetőben történt események ügyét. Érvelése szerint a „Ki a magyarokkal az országból” egy „állítólagos magyarellenes jelszó”, de nem tekinthető uszításnak, sem diszkriminációnak.
A több mint egy évvel ezelőtt Úzvölgyében történtek miatt az Erdélyi Magyar Néppárt, a Magyar Polgári Párt és a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat is feljelentést tett. Vádemelés nem történt, mindössze annyit rendeltek el, hogy szolgáltassák vissza a temetőkapu megrongált láncát és lakatját. Az ügyet még februárban lezárták, az indoklás most került a sajtóhoz, számolt be a Hotnews.
Daniel Gălbează illetékes ügyész érvelése szerint a „Ki a magyarokkal országból” nem fedi az uszítás vagy diszkrimináció fogalmát, mindössze egy „állítólagos magyarellenes jelszónak” tekinthető, ami legfeljebb kihágást jelent, semmiképp nem bűncselekményt.
Ahhoz, hogy a btk. 369. cikkelyének besorolása alá essen, az uszítás a nyilvánosság, vagyis meghatározatlan számú személy ellen kell hogy irányuljon, nem egy vagy több, konkrét személy ellen. Úzvölgyében a sértő skandálások egy korlátozott számú személyhez szóltak, azokhoz, akik a helyszínen nem akarták beengedni az „erre felhatalmazott” románokat a katonatemetőbe.
A „Ki a magyarokkal az országból” skandálás tehát legfeljebb egy szabálysértésnek tekinthető, uszításnak vagy diszkriminációnak nem, mert egy etnikum ellen, és nem egy embercsoport ellen – például fogyatékkal élő személyek, homoszexuálisak stb. – irányultak, szól az indoklás.
Csak román szemtanúkat kérdeztek
Az indoklásban más furcsaságokat is lehet találni: az ügyben tanúként nyilatkozó román személyek szerint a magyarok 17 órakor zárták le lakattal és lánccal a katonatemető kapuját, holott a valóságban ez sokkal korábban, a déli órákban történt.
Továbbá több másik tanú szerint a magyarok erőszakos magatartásra buzdítottak, de a románok „nem válaszoltak a provokációra”. Aki követte az eseményeket, emlékezhet, hogy a magyarok élőláncot formálva imádkoztak, miközben a helyszínen tartózkodó románok kiabáltak és szidalmazták őket, néhányan köveket is dobáltak.
Emellett az ügyész arról is ír, hogy a román szemtanúk szerint többen – köztük férfiak, nők és gyerekek – bementek a temetőbe, meghúzták a kaput, amelyről „vékony fadarabok” váltak le, így lehetett kinyitni. A valóságban a kaput betörték, és akik bejutottak a temetőbe, megpróbálták megütni az élőláncot alkotó magyarokat.
Az ügyész szerint ezek voltak az egyedüli erőszakos mozzanatok, de nem tartja indokoltnak az erőszakos cselekedetek miatti vádemelést, mert nem történt előzetes feljelentés.
- Büntetőjogi fordulatot vehet az úzvölgyi katonatemető ügye
Társadalom - Vallásszabadság Romániában: virágzik az antiszemitizmus, hátrányban a kisebbségi felekezetek
Háttér - Román nacionalisták közel százfős csoportja ünnepelt az úzvölgyi katonatemetőben
Társadalom - Úzvölgyi katonatemető: Dormánfalva első fokon elvesztette a Csíkszentmárton ellen indított pert
Belföld - Hargita megye is beléphet a Csíkszentmárton és Dormánfalva közötti perbe
Társadalom - Úzvölgyi katonatemető: állati eredetűek a 150. román katonának tulajdonított csontok
Társadalom
- 33742 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33744 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33744 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33746 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33747 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33747 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni