Újabb székelyzászló-botrány készül Háromszéken?
A szerdai trianoni megemlékezések keretében Sepsiszentgyörgy központjában elhelyezett székely zászló eltávolítását kéri a háromszéki prefektustól a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok Polgári Fóruma.
A székelyföldi román közösség szervezete arra hivatkozik, hogy a kisebbségek rendezvényeiken használhatják ugyan, viszont nem függeszthetik ki állandó jelleggel nemzeti szimbólumaikat a közterületen. Sérelmezik ugyanakkor, hogy az „osztrák-magyar monarchiával rokonszenvezők” által szervezett trianoni megemlékezések „mélységesen román- és államellenesek”, megkérdőjelezik a trianoni békediktátumot.
A 25 civil szervezetet tömörítő Kovászna, Hargita és Maros megyei románok Polgári Fóruma a kormányhivatalnak küldött kérésében rámutat, nem törvényesíti székely zászló kihelyezését az, hogy a kezdeményezők kiváltották az építkezési engedélyt és kifizették a területfoglalási illetéket. „A székely zászló a területi autonómiáért folytatott harc szimbóluma, és állandó közszemlére helyezése félelmet kelt az itt élő románokban, és interetnikus feszültségeket okoz”.
A sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban felhúzott kétméteres székely zászló elhelyezését a Magyar Polgári Párt kezdeményezte, és meghatározatlan időre váltottak rá engedélyt az önkormányzattól. Kovászna megye prefektusa, Dumitru Marinescu kifejtette: a törvény nem tiltja a kisebbségeknek, hogy köztéren használják nemzeti szimbólumaikat, de ezt csak ünnepségek alkalmával tehetik meg.
A Kovászna, Hargita és Maros megyei Civilek Fórumának kéréséről Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke, az RMDSZ megyei vezetője a maszol.ro-nak kijelentette: „Tamási Áron azt írta: az igazságot is meg lehet szokni. Azt javasolom Lăcătușu elvtársnak (Ioan Lăcătușunak, a Polgári Fórum vezetőjének – szerk. megj.) és a hasonszőrüeknek, hogy kezdjenek hozzászokni”.
Mint ismert, februárban román-magyar diplomáciai konflikus robbant ki, amikor Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár kijelentette: „zászlóháború dúl" Székelyföldön. A politikus ezt azon a budapesti ünnepségen mondta, amelyen Budafok-Tétény polgármesteri hivatalának falára a szolidaritás jeléül kitűzték a székely lobogót. Németh szimbolikus agressziónak nevezte, hogy február első napjaiban Kovászna és Hargita megye prefektusai körlevélben tiltották meg a székely zászló kitűzését a székelyföldi településeken.
Az eset nyomán a román külügyminisztérium Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet kiutasítását is kilátásba helyezte. A történtek után Martonyi János magyar külügyminiszter a román fővárosba látogatott. A "székelyszászló-ügy" az RMDSZ május 25-i csíkszeredai kongresszusán már lecsengeni látszott: a meghívottként felszólaló Victor Ponta kormányfő kijelentette, hogy tiszteletben tartja a székelyek szimbólumát.
- 34960 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34962 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34963 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34964 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34965 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34966 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni