Megkezdődött a rakétavédelmi pajzs bázisának építése Deveselun


-A A+

Hétfőn kezdődött az Olt megyei Deveselun az európai rakétavédelmi rendszer romániai bázisának kiépítése.

A katonai ünnepségen Traian Băsescu államfő, Alexander Vershbow, a NATO főtitkárhelyettese, James Miller, az amerikai védelmi miniszter politikai helyettese és Mircea Dușă védelmi miniszter is részt vett.

A 175 hektáros deveselui bázis felszereléséhez szükséges több mint százmillió dollárt az Egyesült Államok Kongresszusa biztosítja, a román félnek a támaszpont infrastruktúráját kell előkészítenie. Erre az idei költségvetésben 2,5 millió dollárnyi összeget irányoztak elő - mutatott rá Mircea Dusă védelmi miniszter.

A tervek szerint a deveselui bázison kétszáz amerikai katona fog szolgálatot teljesíteni.

Az amerikai szakértők szerint Románia ideális helyen fekszik ahhoz, hogy védelmet biztosítson Dél-Európának egy esetleges iráni közepes hatótávolságú rakéta támadásával szemben.

A Washington és Bukarest között 2011-ben kötött megállapodás értelmében a Caracal közelében lévő Deveselu légitámaszpontra mozgó indítóállású SM-3 elfogó rakétákat telepítenek, amelyeknek nincs robbanófejük, s csak az ütközés erejével semmisítik meg az ellenséges ballisztikus rakéták robbanófejeit. A rakétákhoz radarállomás és parancsnoki irányítópont tartozik majd. A bázison 150-200 amerikai katona, illetve polgári alkalmazott is lesz.

Az európai rakétavédelmi rendszer első szakaszát tavaly nyilvánította harcképesnek a NATO: ez egy Törökországban működő csúcstechnológiás radarrendszert, az SM-3-as elfogókkal felszerelt, a Földközi-tengeren állomásozó amerikai fregattokat foglalja magában. A második szakaszban (2015-ig) Romániában, a harmadikban (2018-ig) Lengyelországban állítanak hadrendbe SM-3-as elfogó rakétákat.

A tervek szerint a rendszer képes lesz megvédeni Románia területét az esetleges rövid- vagy középtávú rakétatámadásokkal szemben.

A rakétapajzs közép-kelet-európai elemeinek leghatározottabb ellenzője Oroszország. Moszkva szerint a rakétavédelmi terv a saját nukleáris ütőerejének gyengítésére irányul. Washington ezzel szemben azt állítja, hogy a pajzs elsősorban Irán esetleges rakétacsapásainak a kivédésére lenne hivatott.








EZT OLVASTA MÁR?

X