Sógor Csaba: Romániának az EU-ban lévő jó példákat kell követnie
Az Európai Parlamentről, az Európai Unió működéséről és parlamenti tevékenységéről tartott általános bemutatót pénteken Sógor Csaba RMDSZ-es európai parlamenti képviselő Sepsiszentgyörgyön, a Europe Direct Információs Központ szervezésében.
Az Európa Kávéház keretében Sógor Csaba elmondta: uniós szinten a jövőt az oktatás és az egészségügy kérdései fogják lényegesen megszabni. Komoly kérdés az EU lakosságának fogyása, valamint a lakosság elöregedése: az uniós képviselő szerint ennek meghatározó gazdasági vetületei is vannak, hiszen a fogyasztók rétege is átalakulóban van. Sógor Csaba úgy véli, amit gazdasági válságnak hív a sajtó, sokkal inkább morális okokra vezethető vissza, mintsem pusztán gazdasági alapra. Elmondása szerint az elmúlt évek során bizonyos szakmák társadalmi megítélése, illetve a munkamorál általános csökkenése tapasztalható, az EU-nak pedig ebben a környezetben a helyzet ésszerűsítése, átszervezése a feladata.
,,Az Európai Unió soha sem kérte Romániát arra, hogy kétszer annyit költsön például a titkosszolgálatok működtetésére, mint az egészségügyre. Ez tagállami döntés, ahogyan számos egyéb területen is nemzeti hatáskörbe helyezik a döntési lehetőséget. Azoknak a tagállamoknak a példáját kell követnie Romániának, amelyek jól szervezetten oldják meg a gazdasági és társadalmi kérdéseket” – magyarázta a képviselő.
Az egészségügy kapcsán az élelmiszerekbe, italokba kerülő adalékanyagok is terítékre kerültek. „Miközben két milliárd ember éhezik, az élelmiszeripar egy nyereséges iparág, ezért az Európai Uniónak ennek szabályozásával is foglalkoznia kell” – magyarázta Sógor, aki szerint fontos, hogy a csomagoláson legyen feltüntetve, hogy a szóban forgó termék mit tartalmaz, hiszen az elfogyasztott élelmiszerek befolyásolják az egyén egészségét, ami hosszú távon a gazdaságot is érinti.
Sógor Csaba kifejtette, bár a kisebbségi kérdésekre vannak európai válaszok, de egyelőre ez a kérdés tagállami hatáskör. „Azért vagyunk ott, hogy elmondjuk, az EU nem kezelheti mindezt tagállami hatáskörként, előbb-utóbb foglalkoznia kell ezzel a problémával is” – magyarázta.
Az Európai Unió költségvetésére rátérve Sógor Csaba leszögezte: Romániában egyelőre nem létezik konkrét elképzelés arról, hogy az ország rendelkezésére álló közel 40 milliárd eurót a következő költségvetési ciklusban, azaz az elkövetkező 7 év alatt milyen főbb beruházására szándékozik fordítani.
A beszélgetés során az oktatás kérdése visszatérő motívumként merült fel: a képviselő szerint nem működik az az elv, hogy a piac majd mindent eligazít. ,,Európa útkeresésben van, és azt mondják egyes közgazdászok, hogy vissza kell térni a reneszánsz világhoz: Francis Fukyama, illetve Samuel P. Huntington is valami hasonlót sugall, amikor műveikben a bizalomról, valamint a kulturális, illetve vallási különbségek okozta szakadékokról beszélnek. A morális válság Európában nem csupán attól fog megszűnni, hogy a munkamorál helyreáll – de ez sokban segíthet a gazdasági problémákból kilábalni” – fejtette ki Sógor. Az EP-képviselő szerint univerzális megoldások jelen pillanatban nem léteznek: a lakosság tudatos életvitele, illetve az EU-n belüli jól működő példák elemzése és követése jelenthet kiutat.
- 35395 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35397 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35398 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35399 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35400 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35400 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni