Kelemen: rossz az üzenete az alkotmánybíróság határozatának
Az alkotmánybíróság egyhangú döntése - amellyel az alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a decentralizációs törvényt - azt sejteti, hogy Romániában nem lehet újragondolni a központosított államszerkezetet, és nem lehet a helyi közösségekre átruházni döntési jogköröket - jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöke az MTI-nek elmondta: érdemben és részletesen csak az alkotmánybírósági döntés indoklása ismeretében nyilatkozhat a taláros testület határozatáról, de első látásra furcsának tűnik, hogy az alkotmánybírók egyhangúlag nyilvánították alkotmányellenesnek a jogszabályt.
Hozzátette: ez akár azt is jelentheti, hogy Romániában nem lehet olyan politikai döntést hozni, ami a szubszidiaritásra irányul. Ezt súlyosnak tartja, mert ennek mentén oda lehet jutni, hogy a helyi közösségeknek nem osztható le döntési jogkör – mondta az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor veszélyesnek tartja, ha ez az alkotmánybírósági döntés közép- és hosszú távon esetleg lenulláz minden olyan kísérletet, amely a helyi regionális autonómia megteremtésére irányul. Ez abban az esetben áll fenn - magyarázta, amennyiben a taláros testület magát a decentralizáció elvét utasította el, de mindez csak az indoklásból derülhet ki.
Az alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek minősítette pénteken a decentralizációs törvényt, amellyel a bukaresti kormány több központi intézményt akart önkormányzati hatáskörbe utalni. A jogszabályt az RMDSZ is támogatta és üdvözölte.
- 34073 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34075 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34075 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34076 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34078 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34078 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni