Elmarasztalta Victor Pontát a Legfelső Bírói Tanács
Megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét Victor Ponta miniszterelnök, amikor az államfő bosszújának minősítette Adrian Năstase volt kormányfő bebörtönzését. Ezt állapította meg az Antena3 hírtelevízió értesülései szerint a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelső Bírói Tanács (CSM) vizsgálati részlege.
Az erről szól jelentést a későbbiekben hozzák nyilvánosságra. A CSM múlt kedden kezdeményezett vizsgálatot Victor Ponta ellen. A kormányfő ugyanis előző napon egy televíziós műsorban politikai elítéltnek, Traian Băsescu államfő áldozatának nevezte a korrupcióért másodszor is bebörtönzött Năstasét.
Hasonlóan vélekedett egyébként a Szociáldemokrata Párt (PSD) több más vezető politikusa is, Ion Iliescu tiszteletbeli elnök kivételével. Szövetségesük, a Nemzeti Liberális Párt elnöke, Crin Antonescu más álláspontra helyezkedett.
Victor Pontát tanácsadója, Frunda György jogász-politikus is magára hagyta ebben a kérdésben. Az RMDSZ volt szenátora az Erdélyi Riportnak azt nyilatkozta, nincs oka azt hinni, hogy Adrian Năstasét politikai perben nyilvánították bűnösnek.
FRISSÍTÉS: Vizsgálati részlege jelentését és következtetéseit magáévá téve a CSM megállapította, hogy Ponta nyilatkozata megingatja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat, és aláássa a korrupcióellenes ügyészség (DNA) szakmai hitelét. A CSM azt is megvizsgálta, megalapozott-e Ponta azon megjegyzése, miszerint az ügyészség csak Basescu politikai ellenfeleit zaklatja, és halogatja azoknak a kormány által beterjesztett feljelentéseknek a kivizsgálását, amelyek a korábbi jobbközép hatalom visszaéléseire világítanak rá. A vizsgálati részleg jelentése szerint 83 ilyen ügy közül 63-at a DNA már lezárt, a többi ügyön még dolgoznak az ügyészek.
"Engem megnyugtat, hogy az igazságszolgáltatás olyannyira független, hogy senki sem tudja befolyásolni, sem az, akinek a zsebében vannak az igazságszolgáltatás kulcsai, sem én, sem önök" - mondta ironikusan az újságíróknak Victor Ponta a CSM állásfoglalására reagálva. Ezzel a megjegyzésével is Traian Băsescu államfőre utalt, akinek hivatali feladatai közé tartozik a bírák és ügyészek kinevezése.
A CSM állásfoglalásának nincs jogi következménye. A testület vizsgálati részlege elsősorban a bírák és az ügyészek ellenőrzésére hivatott, ha magatartásukkal, szakmai munkájukkal kapcsolatban kételyek merülnek fel. Az igazságszolgáltatás rendszerén kívül eső személyek esetében a CSM-nek nincs lehetősége szankciókat elrendelni, legfeljebb állásfoglalást tehet közzé arról, hogy a közéleti nyilatkozatok milyen mértékben tekinthetők az igazságszolgáltatással szembeni nyomásgyakorlásnak.
- 34261 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34264 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34264 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34265 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34266 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34267 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni