„Gazdaságilag is megéri jó kisebbségpolitikát folytatni”


-A A+

A zilahi Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) meghívására tartott előadást a szilágysági megyeszékhelyen Sógor Csaba európai parlamenti képviselő – tájékoztatott szombaton az RMDSZ sajtóirodája.

 A teltházas rendezvényre pénteken délután került sor a Zilahi EMKE-házban. Az erdélyi EP-képviselő a nemzeti kisebbségek helyzetéről tájékoztatta a jelenlévőket, valamint a május 25-én esedékes európai parlamenti választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a zilahiak figyelmét.

Sógor Csaba előadásában többek között az Európai Unió Alapjogi Chartájáról, valamint az Európa Tanács Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájáról tájékoztatta az érdeklődőket, utóbbit Románia 2008-ban ratifikálta. A Charta pontos iránymutatást ad arra vonatkozóan, hogy a kisebbségi vagy regionális nyelveket hogyan kell védeni és támogatni a mindennapi életben.

A Charta megkívánja az államoktól, hogy ezeket a nyelveket használják az oktatásban, a média szolgáltatásokban és az államigazgatásban is. Ezen kívül támogatja a regionális vagy kisebbségi nyelvek használatát az élet minden területén, az utcatábláktól kezdve az egészségügyön keresztül egészen a hatóságokkal folytatott kommunikációig – mutatott rá a képviselő, aki szerint az elkövetkezendő időszakban hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a Charta előírásait a gyakorlatban is alkalmazni lehessen Romániában.

A politikus elmondta, hogy a hagyományos nemzeti kisebbségek kérdése bonyolult az Európai Unióban. Kifejtette: a kisebbségi kérdés jelenleg tagállami hatáskör, viszont az Unió már érzi, hogy belátható időn belül bele kell szóljon ebbe a témába is. - Ezt igazolja az a jelentés is, amelyet február végén fogadott el az Európai Parlament és amely kimondja, hogy a hagyományos nemzeti kisebbségek, a regionális nyelvi csoportok és az autonóm régiók vonatkozásában átfogó uniós szintű védelmi rendszerre van szükség – magyarázta a képviselő.

Sógor Csaba szerint a nemzeti kisebbségek sorsa, jövője és biztonsága akkor oldódik meg, ha a többséggel egyezségre jutunk. „Nekünk romániai magyar képviselőknek az a feladatunk, hogy kisebbségi kérdések tekintetében Románia és Szlovákia ne Franciaország és Görögország példáját kövesse, ahol a központosított államapparátus és a kisebbségekkel szembeni félelem rengeteg energiát és pénzt emészt fel, hanem vegyen példát azokról az országokról, ahol rájöttek, hogy gazdaságilag is megéri jó kisebbségpolitikát folytatni” – fejtette ki az EP-képviselő,

A résztvevők kérdéseire válaszolva Sógor Csaba elmondta: az elmúlt hét évben nem szalasztott el egy alkalmat sem, hogy az erdélyi magyar közösséget érintő kérdésekről Brüsszelben és Strasbourgban is beszéljen.  - Ezt a kisebbségvédelmi munkát továbbra is folytatni kívánom. Mindemellett fontosnak tartom, hogy erdélyi magyar kultúránkkal, hagyományainkkal az európai nyilvánosságot minél jobban megismertessük, hogy elfogadjanak, megértsenek és támogassanak is bennünket – magyarázta a képviselő az európai parlamenti jelenlét fontosságát.   








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X