Rendben zajlott a szavazás a magyar külképviseleteken
Fennakadás nélkül, békésén zajlott a voksolás az országyűlési választáson vasárnap az MTI által megkérdezett magyar külképviseleteken. A romániai külképviseleteken 19 órakor bezártak a szavazóhelyiségek: a részvétel mindenütt meghaladta a 80 százalékot.
Erdélyben 80 százalék fölötti részvétel
A csíkszeredai főkonzulátuson 1002 magyarországi állandó lakhellyel rendelkező állampolgár kérte előzőleg a külképviseleti névjegyzékbe vételét: közülük 810-en adták le szavazatukat - közölte az MTI-vel Zsigmond Barna főkonzul. Négyen román nemzetiségi listára szavaztak, ezek a szavazólapok kétnyelvűek voltak. Kolozsváron 459 szavazót vártak vasárnap a főkonzulátuson kialakított szavazóhelyiségbe, közülük 372-en voksoltak, ami 81 százalékos részvételt jelent - közölte Magdó János főkonzul. A bukaresti magyar nagykövetségen 110 magyarországi lakos vétette fel magát a külképviseleti névjegyzékbe, közülük 105-en adták le szavazatukat - tájékoztatta az MTI-t Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete. Hozzátette: a Romániában leadott voksokat minden külképviseletről az ott dolgozó választási bizottság munkatársai viszik Magyarországra, a szavazatszámlálásra pedig Budapesten kerül sor.
A külképviseletek vezetői elmondták: mindenütt folyamatosan érkeztek még levélszavazatok is a külhoni magyar állampolgárok részéről. A csíkszeredai főkonzulátuson adták le a legtöbb választási levélcsomagot - összesen 62.669-et,- ezek közül több mint kétezret a szavazás napján hoztak be a külképviseletre. Vasárnap viszont a kolozsvári főkonzulátusra hozták be a legtöbb levélszavazatot - mintegy ötezret - így összesen 27 ezer külhoni voksot juttatnak el az erdélyi városból a Nemzeti Választási Irodához (NVI).
A levélszavazatok diplomáciai futárpostával érkeznek az NVI-hez. Zsigmond Barna csíkszeredai főkonzul kiemelte: a román hatóságok példásan viszonyultak a külképviseleten zajló választáshoz, amiért köszönet illeti őket.
Felvidéken alacsonyabb részvétel
Nem túl magas részvétel mellett, de fennakadások nélkül, zavartalanul zajlott le a vasárnapi szavazás Szlovákiában - tájékoztatta az MTI pozsonyi tudósítóját Morován Zsolt, Magyarország pozsonyi főkonzulja. Elmondta: 128 magyarországi állandó lakhellyel rendelkező magyar állampolgár jelezte előre, hogy náluk kívánja leadni szavazatát, közülük 51-en jöttek el szavazni.
A magyarországi állandó lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok csak pártlistára szavazhattak, az ő voksaikat tartalmazó borítékok a konzulátuson egy másik szavazóurnába kerültek. "A határontúli magyar szavazóként regisztráltak közül az elmúlt két hétben és ma is többen a konzulátuson adták le a szavazatukat tartalmazó borítékokat, de nem nagy számban" - mondta Morován Zsolt, hozzátéve: a szavazók ezen csoportjára inkább az volt a jellemző, hogy levélben vagy Magyarországon szavaztak.
A Felvidéken néhány más határon túli magyar régióhoz képest alacsonyabb azok száma, akik magyar állampolgársággal rendelkeznek. Ennek egyik oka, az első Fico-kormány idején elfogadott és máig hatályos szlovák állampolgársági törvény, amely kimondja, hogy elveszíti magyar állampolgárságát, aki egy másik országét felveszi. Mivel a szlovák hatóságok csak azoknak a felvidéki magyar állampolgároknak a számáról rendelkeznek hivatalos adatokkal, akik erről - büntetés terhe mellett - maguk is bejelentést tettek, azok a felvidéki magyar választók, akik szerették volna elkerülni, hogy magyar állampolgárságuk a szlovák hatóságok számára is ismertté váljon, többnyire postai úton adták le voksukat.
Kárpátalján 90 százalékos részvétel
Az ungvári magyar főkonzulátuson a névjegyzékbe vett választásra jogosultak 91 százaléka, míg a beregszászi magyar konzulátuson a 89 százaléka adta le szavazatát. Vízkeleti Dóra, az ungvári külképviseleti választási iroda vezetője az MTI-nek elmondta, a főkonzulátuson rendkívüli esemény nélkül folyt és fejeződött be a szavazás. Hozzátette: urnazárásig az ungvári választói névjegyzékben szereplő 147 jogosultból 134 adta le szavazatát. Jávori Balázs, a beregszászi külképviseleti választási iroda vezetője az MTI-vel azt közölte, hogy rendben, fennakadás nélkül zajlott le a voksolás a beregszászi konzulátuson. A szavazás lezárásáig a választási névjegyzékbe felvett 230 választópolgár közül 204-en szavaztak. Rendkívüli esemény nélkül, rendben lezajlott a választás a kijevi magyar nagykövetségen - közölte az MTI-vel a külképviselet. Helyi idő szerint 19 órakor lezárták az urnákat. A kijevi választási névjegyzékbe felvett 63 választásra jogosult magyar állampolgár közül 61-en szavaztak.
Nyugodt körülmények között zajlott le az országgyűlési választás a prágai magyar nagykövetségen is. A szavazói névjegyzékbe az idén 292 magyar állampolgár volt felvéve, ami többszöröse a 2010-ben Prágában voksolóknak. Urnazárásig a bejegyzett szavazók közül 278-an adták le voksukat, ami 95 százalék feletti eredmény - tájékoztatta az MTI tudósítóját Buczkó István nagykövetségi ügyvivő. Ezen kívül a prágai nagykövetségen kilenc levélszavazatot is összegyűjtöttek, ami az állandó magyarországi lakhellyel nem rendelkezőktől érkezett be.
Fennakadások és rendellenességek nélkül zajlott le a szavazás Magyarország mindkét szerbiai külképviseletén. A magyarországi lakcímmel rendelkező, de a külképviseletre átjelentkező szavazók nagy része elment a voksolásra. A belgrádi nagykövetségen a névjegyzékre feliratkozott 72 személy közül 66-an voksoltak, míg a szabadkai főkonzulátuson regisztrált 368 emberből több mint 330-an. Szabadkán a Fidesz, az MSZP és a Jobbik megfigyelői is jelen voltak.
A német nyelvterületen is magas a részvétel
A németországi és svájci magyar külképviseleteken nyolcvan százalékot meghaladó részvétel mellett, rendkívüli esemény nélkül lezajlott az országgyűlési választás. Berlinben a magyar nagykövetségen a névjegyzékben szereplők 84 százaléka, 1137 fő voksolt. A visszautasítottak jegyzékén 25 fő szerepel, ők regisztrációs hiba, más adminisztratív vagy egyéb probléma miatt nem adhatták le szavazatukat - közölte az MTI-vel Bóta Zsolt, a berlini külképviseleti választási iroda (küvi) elnöke. Münchenben, ahol a főkonzulátus udvarán, egy sátorban tartották a szavazást, csaknem 21 óráig tartott a szavazatok összesítése. Összesen 2580 fő vett részt a választáson, ami a névjegyzékben szereplők 83 százalékának felel meg. A visszautasítottak jegyzékén 71 fő szerepel - ismertette Németh Krisztina, a müncheni küvi elnöke.
Svájc fővárosában, Bernben a magyar nagykövetségen a külképviseleti névjegyzékbe felvett választók 86,6 százaléka, 1196 fő adta le voksát. A visszautasítottak jegyzékén 25 fő szerepel - mondta Szolnoki-Nagy Rita, a berni küvi elnöke.
A Franciaországban tartózkodó szavazásra jogosult magyar állampolgárok 88 százaléka adta le voksát vasárnap a párizsi magyar külképviseleten: a 975 regisztrált magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgárból 864-en jelentek meg a szavazáson - tájékoztatta az MTI-t Tari Sándor vezető konzul, a héttagú párizsi külképviseleti választási irodából. A konzul tájékoztatása szerint kilenc választásra jelentkező esetét vették fel az úgynevezett visszautasítottak jegyzékébe. Ők a konzul elmondása szerint azért nem tudták leadni voksukat, mert nem szerepeltek a párizsi külképviseleti névjegyzékében. Mind a kilenc személy biztosan állította, hogy kérte átjelentkezését, s noha nem kapott visszajelzést a választási irodától, megjelent a külképviseleten. Miután a kérelmük elfogadását nem tudták igazolni a választási irodától kapott e-maillel, s nevük nem szerelt a hivatalos listán, nem adhatták le a voksukat. Párizsban egyébként két és félszer több választópolgár kívánt most szavazni, mint négy évvel ezelőtt: 2010-ben 391 magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgár regisztrálta magát, s közülük 288-an (73,65 százalék) jelentek meg a szavazáson.
A londoni külképviseleti névjegyzékben szereplő választópolgároknak több mint a 80 százaléka adta le voksát az urnák vasárnap esti zárásáig. A londoni külképviseleti választási irodán az MTI érdeklődésére elmondták, hogy helyi idő szerint 18 óráig - magyar idő szerint 19 óráig - a választásra jogosult 5371 személy közül 4435-en jelentek meg a választási helyiségben. Ez a teljes londoni választói névjegyzék 82,57 százaléka.
A voksolás korai szakaszában néhány esetben a választásra jelentkezők nem tudták leadni voksukat. Ezt egy eset kivételével az okozta, hogy nem volt a jelentkezőknél megfelelő okmány, amellyel választási jogosultságukat vagy magyar állampolgárságukat igazolni tudták volna.
Egy olyan választópolgár volt, aki szerepelt ugyan a választásra jogosultak londoni külképviseleti névjegyzékében, ám először nem találták a listán, és ezért nem szavazhatott. Őt azonban megadott telefonszámán nem sokkal később visszahívták, az illető vissza is tért, és leadta szavazatát. A londoni szavazás menetében a későbbiekben más fennakadás nem volt.
Rendben zajlott a voksolás a római és milánói szavazókörben is - értesült az MTI tudósítója.Az olasz főváros központjában levő Római Magyar Akadémiára 399 voksolót vártak. A kulturális intézet földszinti termében felállított két szavazófülkébe már reggel hat órától érkeztek a szavazók: közöttük Rómában dolgozó magyarok, ösztöndíjas egyetemisták, turisták és a Rómában szolgáló magyar egyháziak is. Nyugodt légkörben voksoltak a milánói főkonzulátuson is, ahol a szavazásra jelentkezett 338 személyből közel háromszázan mentek el választani. Az olaszországi regisztráltak összlétszáma mintegy négyszer annyi volt mint 2010-ben.
Rendben zajlott a szavazás Brüsszelben is. Az 1839 regisztrált szavazó közül 1675 adta le voksát, míg a holland fővárosban Hágában az 1108 regisztrált szavazó közül 968.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35687 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35687 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35690 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni