A szenátus elutasította a székelyföldi autonómia-tervezetet
A "Székelyföld autonómia statútuma" címû jogszabálytervezetet 2005. október 12-én a képviselõházban 188-16 arányban leszavazták, ezután került a szenátusba. Itt három szakbizottsága 2009-ben véleményezte és jelentéseiben a tervezet elutasítását javasolta a plénumnak. 2009 december óta a törvénytervezet több mint tíz alkalommal szerepelt a szenátus plénumának napirendjén, mindig az utolsó helyen, ezért sosem kerültsor a megvitatására.
A sarkalatos törvénytervezet megkapta az RMDSZ jelen lévõ öt szenátorának szavazatát, ketten tartózkodtak, 54-en pedig ellene voksoltak - tájékoztatta az MTI-t Fekete-Szabó András, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetõje. A politikus hozzátette: a Székelyföld autonómiájáról nem volt érdemi vita a román szenátusban, hanem - a kormány és a szakbizottságok elutasító álláspontjának ismertetése után - a szavazásra bocsátott tervezetet ügydöntõ házként a szenátus plénuma elutasította.
Az MTI kérdésére, hogy az RMDSZ szenátorai felszólaltak-e a tervezet vitájánál, a frakcióvezetõ azt mondta: nem volt értelme. Fekete-Szabó hozzáette, hogy 2005-ben sem az RMDSZ-frakció terjesztette be a tervezetet, hanem az Sógor és Garda egyéni törvénykezdeményezése volt.
"Mielõtt az ember ilyet egyáltalán megfogalmazna és benyújtana, ahhoz kell egy politikai akarat: itt sarkalatos törvényrõl van szó, ezt az RMDSZ egymaga nem tudja átvinni, ehhez koalíció, partneri viszony kell a többséggel, és persze olyan tervezetet kell benyújtani, ami elfogadható. Látjuk, a kisebbségi törvény is vajúdik, csak kilúgozott formában lenne hajlandó a többség elfogadni, annak pedig nincs értelme. Ugyanez érvényes az ilyen autonómiatörvényekre is" - magyarázta az RMDSZ frakcióvezetõje.
A "Székelyföld autonómia statútuma" címû tervezet szerint a történelmi Székelyföld (a mai Hargita és Kovászna megye, valamint Maros megye egy része) területi autonómiával rendelkezõ, a román állam szuverenitását elismerõ régióvá válna, amelyet egy közvetlenül választott önkormányzati tanács igazgatna. Az autonóm területen belül - közigazgatási ranggal - újraalakulnának a székely "székek" és hivatalos rangot kapna a magyar nyelv is.
A tervezetet érdemben is elemzõ szenátusi szakbizottságok közös jelentésükben leszögezik: a törvénytervezet tárgya (a területi autonómia) nem az európai, hanem a nemzeti jog hatálya alá esik, bár szerintük "a nemzetközi szervezetek sem szorgalmaznak államon belüli aszimmetrikus, egyedi struktúrákat, amelyek kizárólag etnikai alapon szervezõdnek".
A jelentés a nemzetközi jogi keretre hivatkozik, megállapítja, hogy a Románia által ratifikált Kisebbségvédelmi Keretegyezmény nem biztosít kollektív jogokat a kisebbségeknek, ugyanakkor úgy ítéli meg, hogy Székelyföld területi autonómiája hátrányos megkülönbözetést vezet be a többségi állampolgárokkal szemben. A szakbizottságok szerint a magyar nyelv regionális hivatalossá tétele sértené a román alkotmányt, ezért jelentésükben a törvénytervezet elutasítását javasolták.
- 35063 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35065 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35065 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35066 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35068 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35068 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni