Corlățean: a kisebbségvédelem ne kerüljön uniós hatáskörbe
Románia meg akarja előzni, hogy az Európai Unió Bíróságának joggyakorlata révén uniós hatáskörbe kerüljenek olyan a tagállamok szuverenitását érintő kérdések, mint a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelme - közölte szombaton Titus Corlățean tárcavezető nyilatkozatát idézve a román külügyminisztérium.
Corlățean ezzel magyarázta azt, hogy Románia az Európai Bizottság oldalán lépett be az etnikai, és nyelvi közösségek jogairól szóló európai polgári kezdeményezések elutasítása miatt a luxemburgi bíróságon indított perekbe.
Ezek egyikét, a Minority SafePack nevű kezdeményezést a kormányban részt vevő RMDSZ az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN) közösen dolgozta ki. A szövetség kilátásba helyezte a a kormánykoalícióból való kilépését, ha Románia nem száll ki a luxemburgi perből.
A Minority SafePack nyelvi, oktatási, kulturális kérdésekben, a regionális politikában, a kisebbségek európai parlamenti jelenlétének kérdésében, a diszkriminációellenesség, a médiaszabályozás és a támogatáspolitika területén javasolt intézkedéseket az EU-nak.
Korábban a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és partnerei azt kezdeményezték, hogy az EU kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól. Ennek az európai polgári kezdeményezésnek a bejegyzését is elutasította az Európai Bizottság, a döntés ellen indított luxemburgi perbe pedig Románia szintén az EB oldalán lépett be. Magyarország mindkét esetben a kezdeményezők oldalán lépett be a perbe.
Bukarest támogatja Brüsszel állápontját
A külügyminiszter szombati nyilatkozata két polgári kezdeményezésre utal, de konkrétan csak az RMDSZ-féle javaslatot említi. Corlățean hangoztatta: mindkét, etnikai és nyelvi kisebbségekre vonatkozó polgári kezdeményezést a tagállamok nemzeti hatáskörére való tekintettel utasította el az EB. Románia támogatja azt a "korrekt elvi álláspontot", hogy az EU nem illetékes ebben a témában - tette hozzá.
"Ebben a jogi procedúrában az EU - Románia által is helyeselt - álláspontja ütközik a perbe belépő Magyarország álláspontjával, amely az Európai Unió révén kívánja megvalósítani azon célkitűzését, hogy az uniós országokban élő magyar etnikai kisebbségek nemzetközi gyámjává váljék" - fogalmazott Corlățean .
Megjegyezte: Románia következetes álláspontja állami ügy, nem pedig személyes presztízskérdés, így nem lehet alku vagy politikai kompromisszum tárgya. A külügyminiszter ezzel az RMDSZ-nek üzent, amely azt követelte Victor Ponta miniszterelnöktől, hogy Románia lépjen ki a Minority SafePack ügyében indult luxemburgi perből.
- 34956 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34958 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34959 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34960 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34961 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34961 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni