Elfogadtatná az anyanyelv- és jelképhasználati jogszabályokat az RMDSZ
Az RMDSZ anyanyelv- és jelképhasználati jogszabályokat szeretné elfogadtatni a bukaresti parlament őszi ülésszakán - közölte az MTI-vel kedden Máté András, az RMDSZ újraválasztott képviselőházi frakcióvezetője.
Elmondta: hamarosan napirendre kerül a szenátusban a szociáldemokrata koalíciós partnerek helyi jelképhasználatot szabályozó törvénytervezete. Az RMDSZ azt szeretné elérni, hogy ezt még az őszi ülésszakon a képviselőház is elfogadja és a törvény hatályba lépjen - tette hozzá.
Az RMDSZ azon lesz, hogy az egészségügyi anyanyelvhasználatról szóló törvénytervezete is mielőbb napirendre kerüljön a képviselőházban. Ennek az a lényege, hogy ahol egy kisebbségi közösség 20 százalék fölötti arányt tesz ki, ott a kórházban legyen olyan orvos, aki anyanyelvén tud beszélni a beteggel - magyarázta Máté András.
Az RMDSZ továbbra is arra törekszik, hogy az európai nyelvi chartában szereplő előírásokat törvénybe iktassák az igazságszolgáltatás és közigazgatás terén - közölte.
Szociális téren az RMDSZ azt szorgalmazza, hogy a kormány által (a nyugdíjasok és kismamák számára) meghirdetett fiskális amnesztiát terjesszék ki a családorvosokra is, akiktől a számvevőszék be akarja hajtani a betegeknek - nem megfelelő igazolás alapján - jogosulatlanul kiállított kedvezményes gyógyszerek ártámogatását - részletezte a politikus.
Az RMDSZ székelyföldi autonómiatervezetéről az MTI érdeklődésére a frakcióvezető azt mondta, a tervezetről belső vitát folytatnak, és csak azt követően bocsátják közvitára, majd terjesztik a parlament elé, hogy „az RMDSZ minden szenátora és képviselője megfogalmazza formai és érdemi módosító javaslatait".
Arra a kérdésre, hogy az autonómiatervezettel együtt terjesztik-e be a parlamentbe azt az alkotmánymódosító javaslatot, amelyet Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szükségesnek nevezett, Máté András azt mondta, a frakció még nem alakította ki álláspontját arról, hogy szükséges-e az alaptörvény módosítása.
„Amíg nincs egy végleges szövegünk (az autonómia-tervezetről), addig igazából azt sem tudjuk, hogy szükséges-e, vagy nem az alkotmánymódosítás: ez annak függvénye, hogyan alakul a tervezet szövege" - magyarázta a frakcióvezető.
A koalíciós partnerekhez fűződő viszonyról Máté András megjegyezte: amíg nem veszélyeztetik az RMDSZ kormányzati tisztségeit, a magyar szövetség nem ellenzi, hogy a szociáldemokraták a Călin Popescu Tăriceanu vezette új liberális pártot is kormányra hívják.
A román parlament őszi ülésszakára Máté András szerint rányomja majd bélyegét az államfőválasztás. Több mint valószínűnek nevezte, hogy a parlament a választási kampány idején felfüggeszti a plenáris üléseket, hogy a törvényhozók úgymond "saját választókerületükben tevékenykedhessenek".
Az elnökválasztás első fordulóját november 2-án, második fordulóját pedig november 16-án rendezik Romániában.
- 34224 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34226 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34226 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34229 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34229 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni