Kisebbségbarátabb lett az Európai Néppárt
Túl korán kezdődött meg az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusa, ugyanis szerda „hajnali" kilenc órakor még kongott a bukaresti Nép Házának monumentális Iorga-terme. Igaz, a pánerurópai pártszövetség kétnapos értekezlete valójában csak délután kezdődik, reggel a küldöttek A válasz: több Európa című szemináriumon vettek részt
A tanácskozást Joseph Daul, a néppárt európai parlamenti frakciójának vezetője nyitotta meg, de az elnökségben helyet foglalt Wilfried Martens, az EPP elnöke, valamint a páneurópai pártszövetség két romániai tagjának, a Demokrata-Liberális Pártnak (PDL) és az RMDSZ-nek a vezetője.
Beszédében Kelemen Hunor szövetségi elnök előrebocsátotta, hogy a bukaresti politikai közhangulatra rányomja a bélyegét a küszöbön álló parlamenti választás, amelyre mind a PDL, mind pedig az RMDSZ „önhibáján kívül" ellenzéki alakulatként vág neki. Hozzátette: ezért kell sokkal jobban odafigyelni arra, hogy a politikai ellenfelek ne rombolják le az elért eredményeket, a jogállamiságot meg kell védeni.
Kelemen lassúnak nevezte az elmúlt 23 évben elfogadott kisebbségvédelmi intézkedések ritmusát, hangsúlyozva, éppen ezért rendkívül örül annak, hogy az EPP húsz év után megújuló politikai programjában két cikkely is foglalkozik a témával.
„A románok megint sumákolnak"
Az EU 22 hivatalos nyelve közül csak hét kapott „hivatalos státust" az Európai Néppárt bukaresti kongresszusán. „A románok már megint sumákolnak" – fakadt ki a maszol.ro-nak Sógor Csaba a plenáris ülés szerda reggeli megnyitásakor. Az RMDSZ-es EP-képviselő haragját az váltotta ki, hogy a román fővárosba leutaztatott magyar szinkrontolmácsoknak nem jutott fordítófülke, nekik az ülésterem egyik sarkából kellett dolgozniuk.
Bizakodó EMNP
A tagfelvételi kérelmét beadó Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) vezetősége - Toró T. Tibor elnök és Szilágyi Zsolt alelnök – a terem hátsó felében foglalt ugyan helyet de „néppárti beágyazottságát" le lehetett mérni abból, hogy hányan ismerték meg és üdvözölték a a Tőkés-párt küldöttségét. Amúgy a volt püspök is ellátogatott Bukarestbe, Tőkés László 13 órakor rögtönzött sajtótájékoztatót tart a magyar nyelvű sajtó számára.
Bizakodóan nyilatkozott a maszol.ro-nak a EMNP EPP-tagságáról Szilágyi Zsolt, a volt RMDSZ-képviselő szerint a dolgok mennek a maguk útját. „mi minden dokumentációt beadtunk, találkoztunk Daul-lal, Martens-szel, ki kell várjuk a sorunkat. Az EPP-nél is tisztában vannak a romániai viszonyokkal, egyáltalán nem lefutott, hogy tagfelvételi kérelmünket elfogadják vagy elutasítják" – fogalmazott a Tőkés László EP-képviselő tanácsadójaként dolgozó Szilágyi.
Negyven ország küldöttei Bukarestben. A kongresszusra 40 ország 73 pártjának küldöttsége érkezett Bukarestbe. A küldöttek szerda délelőtt az EPP és a párt európai parlamenti frakciója által közösen szervezett A válasz: több Európa című szemináriumon vettek részt, amelyen a foglalkoztatás és a társadalmi kohézió, valamint a regionális fejlesztés témakörében hangzottak el előadások a szakterületek európai biztosainak részvételével. Az európai jobbközép pártok ernyőszervezetének zárt ajtók mögött zajló elnökségi ülése után 15 órakor kezdődik a plenáris tanácskozás, amelyen várhatóan újabb három évre elnökké választják az EPP-t két évtizede irányító Wilfried Martenst - lévén ő az egyedüli jelölt -, és az EPP húsz év után új politikai programot fogad el.
Arra a kérdésünkre, hogy a két romániai EPP-tagpárt részéről milyen „fogadtatásra" számítanak, az erdélyi néppártos elmondta, nem kizárt, hogy a PDL megszavazza, az RMDSZ pedig leszavazza az EMNP felvételét. Hozzátette, vétójoguk nincs egyiküknek sem, de szavuk sokat nyomhat a latba.
Néppárti vérnyomásmérőket osztogatnak
A parlament épületének futballpályányi folyosóin berendezett EPP és társintézmények standjain bőröndnyi kiadványt és promóciós terméket lehet összeszedni. A maszol.ro tudósítója egy ilyen portyán esernyővel, USB-portokkal, vérnyomásmérővel (!), tízféle golyóstollal, szájillatosító cukorkákkal, csokoládéval lett gazdagabb.
Ghişe még mindig Băsescut üldözi
A főbejárat közelében leterített vörös szőnyegen, ahol a két társházigazda párt elnöke, Vasile Blaga és Kelemen Hunor délután fogadják a néppárti állam- és kormányfőket a délelőtt hívatlan vendég jelent meg: Ioan Ghişe liberális szenátor egy társával Traian Băsescu-ellenes üzenetet hordozó pólóban korzózott.
Kelemen majdnem lekéste a beszédét
A délután három órakor kezdődő plenáris ülésre alig ért el a másodikként felszólaló Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, mert az Orbán Viktor magyar kormányfővel, Fidesz-elnökkel félórásra tervezett megbeszélése közel egy órásra nyúlt.
Porcsalmi Bálint, a szövetségi elnök tanácsadója is kisebb csodálkozással közölte a kétoldalú tárgyalás időtartamát, viszont nem tudta megmondani, hogy „ ez jót, vagy rosszat jelent”.
Privilégium jár az RMDSZ küldötteinek
Az RMDSZ hat küldöttje is privilegizált helyet foglalt el az EPP plenáris üléstermében, a szövetség delegációját az elnöki emelvénnyel szemben a második sorban helyezték el. Ezzel szemben a fideszesek a terem hátsó felében kaptak helyet.
Az ülésteremben országok és tagpártok szerint csoportosítva foglaltak helyet a küldöttek. Minden ülőhelyre ráhelyeztek egy eligazító szivacsos támlácskát. Voltak kisebb fennakadások is, a maszol.ro tudosítója fültanúja volt egy olyan beszélgetésnek, amelyben a horvát HDS küldöttei arra panaszkodtak, hogy négyfős delegációjuknak csak három széket osztottak ki.
Megszavazták az EPP programját
Délután megkezdődött a kongresszus plenáris ülése. A házigazdák üdvözlő beszéde – köztük Kelemen Hunor felszólalása – után szavazásra bocsátották az EPP új programját. A dokumentumot a küldöttek ellenszavazat nélkül fogadták el.
Fontos módosítás, hogy a programba az RMDSZ javaslatára bekerültek az őshonos kisebbségek védelmére vonatkozó célkitűzések.A dokumentum több mint négyszáz cikkelye közül kettő foglalkozik a kisebbségvédelemmel és egy a hagyományos régiók szerepével. Az EPP programtervezete kimondja, hogy az őshonos kisebbségeket - amelyek nemzedékek óta ugyanazon a területen laknak, miközben az államhatárok megváltoztak térségükben - segíteni kell identitásuk, anyanyelvük védelmében. A tervezet ugyanakkor szorgalmazza, hogy az Európai Unió építse be a kötelező érvényű közösségi jogba a kisebbségek védelmét.
A program ilyen irányú módosítását Kelemen Hunor délelőtti sajtótájékoztatóján áttörrésnek nevezte.
- 35094 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35096 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35096 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35098 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35099 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35099 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni