Az SZNT idén nem szervezi meg a Székely Szabadság Napját
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) idén elállt a március 10-re, Marosvásárhelyre korábban meghirdetett Székely Szabadság Napjának megszervezésétől, mert nem akar a hatóságok partnere lenni a jogfosztás leplezésében - jelentette be keddi sajtóértekezletén Izsák Balázs, az SZNT elnöke.
Felidézte: Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere betiltotta a március 10-re tervezett felvonulást a Székely Vértanúk emlékműve és a város főtere között, és nem engedélyezte a prefektusi hivatal elé tervezett tiltakozó megmozdulást.
A szervezők Románia tervezett közigazgatási átalakítása elleni tiltakozásul és a székelyföldi autonómiaigény demonstrálása végett hirdettek megmozdulást Marosvásárhely főterére.
Bár az SZNT a bíróságtól kért jogorvoslatot, a tiltás még érvényben van, olyan jegyzőkönyvet pedig az SZNT nem ír alá a polgármesteri hivatalnál, amely csak az emlékműnél tartandó megemlékezést engedélyezi, de a felvonulást nem - mutatott rá Izsák Balázs.
"Szervezőkként nem kívánunk a hatóságok partnerei lenne a súlyos jogtiprás leplezésében azzal, hogy megtartjuk a megemlékezést, s a tiltakozó megmozdulást pedig nem, hiszen ezzel azt a látszatot keltenénk, hogy gyülekezési jogunk nem sérült" - magyarázta az SZNT elnöke.
Izsák Balázs egy, az MTI-hez is eljuttatott nyilatkozatban rámutatott: Marosvásárhely és az egész Székelyföld lakóinak joguk van március 10-én egy szál virággal, gyertyával a Székely Vértanúk Emlékművéhez zarándokolni, és ott méltósággal emlékezni. "Legyen ez a gesztus néma tiltakozás is a szólásszabadság és a gyülekezési jog megsértése ellen!" - fogalmazott az SZNT elnöke.
A sajtóértekezlet után Izsák Balázs az MTI-nek telefonon elmondta: a marosvásárhelyiek a kommunista diktatúra tiltása közepette is rendszeresen elzarándokoltak a Székely Vértanúk Emlékművéhez."Ha most sérül is a gyülekezési jog Romániában, azért azt feltételezem, hogy a mai rendszer valamivel liberálisabb, mint az 1980-as volt. Tehát szervezett keret nélkül is el lehet menni, nem ütközik törvénybe, nem fogják a hatóságok üldözni azt, aki a kegyeletét leróni elmegy az emlékműhöz a székely vértanúk kivégzése napján" - mondta az SZNT elnöke.
A keddi sajtóértekezleten Kincses Előd ügyvéd beszámolt arról, hogy nemcsak az idei rendezvény körüli jogvitát nem oldotta meg idejében az igazságszolgáltatás: a tavalyi Székely Szabadság Napja ügyében indult peres eljárásban sem született még ítélet. Bár elmondásuk szerint 2014-ben nem volt érvényes hatósági tiltás, utólag megbírságolták a szervezőket, akik bíróságon kérték a bírságolási jegyzőkönyv megsemmisítését.
A Székely Vértanúk Emlékművénél tavaly rendezett autonómiatüntetés végén a résztvevők Marosvásárhely főterére vonultak. Bár a csendőrség szerint nem volt jelentősebb incidens, többször lökdösődés alakult ki amiatt, hogy a főtérre vonuló tömeg helyenként megpróbált az úttesten haladni, ezt pedig a rendfenntartók megakadályozták.
A dulakodásról készült televíziós beszámolók láttán a politikusok a "magyar szélsőségesek" példás megbüntetését követelték. A belügyminisztérium később közölte: négy magyar állampolgár - köztük a Jobbik két országgyűlési képviselője - egy évig nem léphet be Romániába.
- 34962 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34964 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34964 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34965 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34967 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34967 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni