Bónis: szabályozni kell az anyanyelvhasználatot az egészségügyben
„Az olaszteleki lány esete vélhetően nem egyedülálló a hazai egészségügyben. Az RMDSZ a hasonló helyzetek létrejöttét szeretné megakadályozni azzal a jogszabálytervezettel, amely az anyanyelvhasználatot szabályozná az egészségügyben” – közölte kedden Bónis István.
Az RMDSZ Máramaros megyei parlamenti képviselője szerint a javaslat kötelezővé tenné a közösség nyelvét értő egészségügyi személyzet alkalmazását azoknak a településeknek a kórházaiban, rendelőiben, ahol a kisebbség számaránya eléri a 20 százalékot.
Ezt a kezdeményezést korábban a szociálliberális kormány negatívan véleményezte. Bónis az egészségügyi szakbizottság tagjaként a testület vezetőségét arra kérte, igényeljen egy új véleményezést a szakértői kormánytól. Reményeink szerint ez az álláspont kedvező lesz, mivel az európai jogrendbe illeszkedő kezdeményezésről van szó.
A képviselő egyébként orvosként is azt reméli, hogy a kolozsvári esettől függetlenül is szakszerű lesz a kormány véleményezése, amelynek következtében a kezdeményezés folytathatja az előírt utat a képviselőházban.
Az RMDSZ politikusa arra is emlékeztetett: a szociálliberális koalíció által elutasító véleményezés arra hivatkozott, hogy az alkotmány előírásai között szerepel már egy kitétel, mely szerint azokon a településeken, ahol jelentős arányban vannak jelen kisebbségek, írásban és szóban is biztosítják a helyi közigazgatásban, illetve a decentralizált intézményekben az anyanyelvhasználatot.
„Sokkal konkrétabb, pontosabb intézkedések szükségesek, egy olyan jogszabály kell, amely kifejezetten az egészségügy területén szabályozza az anyanyelvhasználatot. Azért kell törvénnyel is felhívni a figyelmet ezekre a jogokra, hogy az olyan eseteket, mint például az olaszteleki lányé, ne fordulhasson elő abban az országban, amely lakosságának tíz százaléka valamelyik kisebbséghez tartozik” – mondta a politikus.
Az olaszteleki lány esetében az RMDSZ a napokban panasszal fordult az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz, a beadvány szerint nyelvi diszkrimináció miatt sérültek a magyar beteg jogai.
A kolozsvári gyermekkórházban történt eset kapcsán hétfőn Kelemen Hunor is azt nyilatkozta: a megalázott székelyföldi lány esetét követően az RMDSZ a hátrányos megkülönböztetést visszaszorítani hivatott intézkedéseket tervez életbe léptetni. Az RMDSZ elnöke azt mondta: elsőként szorgalmazzák a parlamentben annak a törvénytervezetnek a mielőbbi elfogadását, amely az egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférést biztosítja a magyar embereknek.
- Többnyelvű cédulák várták munkahelyén a magyar lány megalázó kolozsvári orvost
Társadalom - Megszólalt a kolozsvári gyerekkórház a megalázott magyar lány ügyében
Társadalom - A diszkriminációellenes tanácshoz kerül a megalázott magyar lány ügye
Társadalom - Kórházbotrány: nem hagyják annyiban a megalázott magyar lány ügyét
Társadalom - Megaláztak egy olaszteleki magyar lányt az egyik kolozsvári gyermekkórházban
Társadalom
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35687 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni