Frissítve: Victor Ponta tanácsadója lett Frunda György
Victor Ponta személyes tanácsadójává nevezte ki Frunda Györgyöt. A kormányfő elsősorban jogi és kisebbségpolitikai kérdésekben számít az RMDSZ volt szenátorának segítségére.
Erről Ponta péntek este számolt be az Antena 3 hírtelevízióban. Tájékoztatása szerint Frunda György elfogadta azt a felkérést, hogy legyen tagja a miniszterelnöki kabinetnek.
Frunda György, aki a decemberi választásokon nem jutott szenátori mandátumhoz, az MTI-nek elmondta: a kormányfő már a választások után felajánlotta neki a posztot, amelynek elfogadásáról Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel is egyeztetett. Arra a kérdésre, hogy módja lesz-e új tisztségében befolyásolni a 2005 óta elfogadásra váró kisebbségi törvénytervezet ügyét, Frunda György azt mondta: a jogszabály kialakítása a parlament hatásköre. „Mindaddig, amíg nem fogadják el az alkotmánymódosítást, nem hiszem, hogy a kisebbségi törvényről lehetne tárgyalni Romániában" - mondta a politikus. Egyúttal kifejezte reményét, hogy Ponta kormányfő igénybe veszi majd tanácsait, amikor az alkotmánymódosítást készítik elő, hiszen az alkotmányjog terén jelentős tapasztalattal rendelkezik. Frunda még a jobbközép Boc- és Ungureanu-kormányzat idején - amelyben az RMDSZ is részt vett - több ízben is szorgalmazta, hogy a magyar szövetség lépjen ki a kormánykoalícióból, és kössön kormányzási megállapodást az USL-lel. Frunda György évek óta vezette a román parlament küldöttségét az Európa Tanácsban. Szenátori mandátum nélkül azonban nem folytathatja munkáját az Európa Tanácsban sem, jelentéstevői megbízatásait, egyebek mellett az Orosz Föderációról szóló jelentést, mások veszik át - közölte a politikus.
„Támogattam az RMDSZ kormányra lépését, pedig tudtam, hogy tévedek. Két okból tartottam ki az RMDSZ mellett. Egyfelől nem akartam, hogy azt mondja a világ: bántjuk a kisebbségeket. Másfelől aláírtam valamit, és kötelességemnek érzem tiszteletben tartani, amit akartam” – fogalmazott a miniszterelnök.
Victor Ponta arra a megállapodásra utalt, amelyet a Szociál-Liberális Szövetség (USL) vezetői írtak alá az RMDSZ szövetségi elnökével és politikai elnökével múlt év októberében a közös kormányzás lehetőségéről, és amelynek szövegét csütörtökön hozta nyilvánosságra Kelemen Hunor.
Mint ismert, az RMDSZ a megállapodás ellenére ellenzékbe kényszerült, mert az USL liberális társelnöke, Crin Antonescu – elsősorban Dan Voiculescu politikus-médiamágnás hatására – nem tartotta be az aláírt egyezséget, és olyan feltételeket támasztott Kelemen Hunoréknak, melyeket a szövetség vezetői elfogadhatatlannak tartottak.
Frunda Györgyön kívül további három RMDSZ-es tisztségviselő tölt be fontos posztokat a Ponta-kormányban. Király András az oktatási minisztérium államtitkára maradt – kinevezését múlt év végén írta alá a miniszterelnök –, Markó Attila továbbra is vezeti az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalát, illetve péntektől Geréd Beátrix az Országos Statisztikai Intézet élére került.
A 2008-as választások után, amikor az RMDSZ egy másik közismert politikusa, Eckstein Kovács Péter maradt szenátori mandátum nélkül, számára Traian Băsescu államfő ajánlott fel tanácsosi posztot az elnöki hivatalban. Eckstein Kovács Péter két év után lemondott tanácsosi tisztségéről, arra hivatkozva, hogy - meggyőződéses környezetvédőként - nem tudja vállalni az államfő támogató álláspontját a Verespatakra tervezett ciántechnológiás bányaberuházás ügyében.
- 35351 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35354 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35354 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35355 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35356 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35357 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni