El kell távolítani a székely zászlót a háromszéki önkormányzat gyűlésterméből


-A A+

A háromszéki önkormányzat gyűléstermében nem lehet kihelyezni a székely zászlót, döntött jogerős ítéletében a brassói táblabíróság.

A hétvégén közzétett ítélet alapján a Kovászna megyei tanács gyűlésterméből el kell távolítani azt a székely zászlót, amit Kulcsár Terza József, az MPP megyei elnöke egy éve adományozott az önkormányzatnak. Mint arról beszámoltunk, a Kovászna megyei prefektúra támadta meg az adomány székely zászló elfogadásáról szóló határozatot. Ennek nyomán a Kovászna megyei törvényszék alapfokon megállapította, hogy adományozni ugyan lehet, viszont a zászlót a kitűzni nem szabad, mert törvény szerint az önkormányzat gyűléstermében csak Románia és az EU lobogói lehetnek kihelyezve.

Az alapfokú ítélet szerint sérti az alkotmányos rendet, hogy az adománylevélben és az azt elfogadó tanácshatározatban szerepel a „Székelyföld zászlója” megnevezés, holott ilyen entitás nem létezik. Az indoklásában arra is rámutatnak, hogy a kék-arany zászló valójában a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) szimbóluma, amit a bíróság politikai szervezetnek nevez, amely az autonómiáért harcol. Megállapítják, hogy politikai alakulatok szimbólumát nem lehet kitűzni a tanácsteremben. Ezt a döntést erősítette meg jogerős ítéletében a brassói táblabíróság is.

Miután az első székely zászlót adományt megtámadta a háromszéki prefektus, Kulcsár Terza József – akkor még megyei tanácsos, most parlamenti képviselő az RMDSZ színeiben – tavaly novemberben újabb zászlókat – amerikai, német, izraeli, magyar és székely lobogókat - adományozott az önkormányzatnak. Ezekkel az újabb adomány zászlókkal az volt a polgári párti politikus célja, hogy lássák, mit lép a Kovászna megyei prefektúra például az amerikai zászlóra, hiszen közismert, hogy az ország Románia stratégiai partnere.

Kulcsár Terza József értelmezése szerint a brassói táblabíróság jogerős ítélete az első székely zászló adományra vonatkozik, azt kell eltávolítani a gyűlésteremből, viszont továbbra is ott maradhat az a kék-arany lobogó, amit később, más országok zászlójával együtt tűztek ki a terembe, ezekről ugyanis nincs bírósági ítélet. 

Különben a zászlós ügyek kapcsán Kulcsár Terza József a legfőbb ügyészségen tett feljelentést a prefektúra ellen emberiesség elleni bűncselekmény gyanúja miatt. Az MPP politikus fejlejelentésében arra hivatkozik, hogy a Kovászna megyei prefektúra a romániai magyarság alapvető emberi jogait korlátozza. Az ügy kivizsgálását a legfőbb ügyészség Brassóba utalta, és kérték, hogy indokolja meg feljelentését. A polgári párti politikus kifejtette: nem adja fel a harcot, ha kell a strasbourgi emberjogi bíróságáig viszi az ügyet. 








EZT OLVASTA MÁR?

X