Mégsem részesülnek közkegyelemben a korrupt politikusok?
Szerdán elfogadták, csütörtökön pedig elutasították a szenátus jogi bizottságában a közkegyelmi törvénytervezethez benyújtott módosító indítványokat, amelyek értelmében közkegyelemben részesülnének a befolyással való üzérkedés és hivatali visszaélés miatt elítélt személyek is.
A bizottsági vitán a javaslatot előterjesztő Traian Băsescu volt államfő úgy érvelt, hogy a hivatali visszaélést eszközként használják fel az ügyészek arra, hogy „irányításuk alá vonják a politikai intézményeket”. „Nézem az Országos Korrupcióellenes Ügyészség vezetőjének legutóbbi jelentését, és azt látom, hogy jelenleg 2 150, hivatali visszaéléssel kapcsolatos ügy áll kivizsgálás alatt, és emellett még ott vannak azok az ügyek, amelyekben már megtörtént a vádemelés. Nem hiszem, hogy a többi európai uniós tagországban összesen találnánk 50-100 ilyen dossziét. Nyilvánvaló - és ezt az alkotmánybíróság is bebizonyította -, hogy hibás törvényalkalmazással állunk szemben. (...) Én úgy vélem, hogy közkegyelemben kell részesíteni a hivatali visszaélés miatt elítélteket, a hivatali visszaélés eszközzé vált az ügyészek számára arra, hogy irányításuk alá vonják a politikai intézményeket" - fogalmazott Băsescu.
Az igazságügyi minisztérium államtitkára, Mariana Moţ hangsúlyozta, a kormány nem támogatja a hivatali visszaélés miatt elítéltek közkegyelemben részesítését, és hozzátette: a törvénytervezetnek a tárca által előterjesztett változata szerint a sikkasztás, hivatali visszaélés, érdekellentét, államtitok felfedése vagy hűtlen kezelés miatt elítéltekre nem terjed ki a közkegyelem.
Traian Băsescu módosító javaslata végül mindössze öt támogató szavazatot kapott a PSD-s, illetve a Liberálisok és Demokraták Szövetségét képviselő bizottságtagoktól, így azt elvetették, akárcsak az érdekellentét miatt elítéltek közkegyelemben részesítéséről szóló indítványt.
Mint korábban írtuk, a szenátus jogi bizottsága szerdán olyan módosító javaslatot fogadott el, amelynek értelmében közkegyelemben részesülnének a megvesztegetés, vesztegetés elfogadása, befolyással való üzérkedés vagy befolyás vásárlása miatt elítélt személyek is. Ezt a módosító javaslatot is Traian Băsescu volt államfő terjesztette be.
A döntést Sorin Grindeanu miniszterelnök, Liviu Dragnea PSD-elnök és Klaus Johannis államfő is elítélte. Bukarestben és az ország több nagyvárosában a februárihoz hasonló tüntetések indultak.
Cikkünk frissül
- Közkegyelem: biankó lemondólevelet vár a kormányfőtől Raluca Turcan
Belföld - Dragnea sem ért egyet azzal, hogy a korruptak közkegyelemben részesüljenek
Belföld - Félezren tüntettek szerdán Bukarestben a közkegyelmi törvénytervezet módosítása ellen
Társadalom - Közkegyelem: a „hátsó ajtón” mentenék ki a korruptokat?
Belföld - Szakbizottság: a legtöbb 3 évre ítéltek közkegyelemben részesülnek
Belföld
- 33796 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33798 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33798 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33800 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33801 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33801 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni