Bizalmat szavazott a parlament az új kormánynak (percről percre)


-A A+

Már korán reggel elkezdték csütörtökön a PSD-ALDE-koalíció miniszterjelölteinek meghallgatását a parlament szakbizottságaiban. A parlament plénuma 15 órakor ült össze a kormányprogram megvitatására és a Tudose-kabinet megszavazására. Nem volt meglepetés: 275 igen és 102 nem mellett bizalmat szavazott a parlament az új kormánynak.  Az esti órákban Klaus Johannis államfő előtt a hivatali esküt is leteszik. Percről percre. 

 

16:17

A korábban megszellőztetett lépésért hatalmas bírságokat szabtak ki, ahhoz, hogy most csak úgy bejelentsék: tényleg eltörlik. 

15:44

A lakosságnak legfeljebb 10-féle adót és illetéket kell majd fizetnie jövő évtől - köztük az egészségügyi és a nyugdíjalaphoz való hozzájárulást, a jövedelemadót, az ingatlanadót, a gépjárműadót, egy úgynevezett szolidaritási hozzájárulást és az úthasználati díjat -, a többit eltörlik. A gazdasági társaságok legfeljebb 40-féle adó és illeték fizetésére lesznek kötelesek. A kormány legkésőbb 2017. szeptember 1-jéig ismertetni fogja az adónemek új jegyzékét. 

14:15
A PNL a Tudose-kormány ellen szavaz

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fogja megszavazni a Tudose-kormány beiktatását - jelentette be csütörtökön Ludovic Orban elnök, hozzátéve, hogy alakulata kizárja a Szociáldemokrata Párttal (PSD) való bárminemű megállapodás lehetőségét. „ kormány hivatalba iktatása ellen fogunk szavazni. Amennyiben a parlament bizalmat szavaz a kabinetnek, mi határozottan ellenezni fogjuk a kormány minden olyan intézkedését, amellyel árthat az országnak” – mondta Orban az Európa FM rádióadó egyik műsorában.

A pártelnök hozzátette, alakulata semmiféle megállapodást nem fog kötni a PSD-vel, amelyben szerinte a Kommunista Párt ölt új testet. Orban kitért a politikai válságnak a hazai gazdaságra kifejtett hatására is, majd hangsúlyozta, nem érti, hogy a parlamenti többséget alkotó pártok miért helyezik vissza tisztségükbe ugyanazokat a minisztereket, akiknek a teljesítményével nem voltak elégedettek. 

13:05
Meleşcanu: a menekültek kérdése az EU egyik legsúlyosabb gondja

A menekültek kérdése az egyik „legsúlyosabb gond” amivel az Európai Uniónak szembe kell néznie, nyilatkozta a külügyminisztérium vezetésére javasolt Teodor Meleşcanu, aki hozzátette, hogy Romániának „szolidaritásról kell tanúbizonyságot tennie” ebben a kérdésben. „Ahogy mi is szolidaritást várunk el az EU tagországaitól, amikor kohéziós, közös agrárpolitikai programokról van szó, úgy nekünk is szolidaritást kell vállalnunk velük a menekültek ügyében” – nyilatkozta Meleşcanu.

A politikus a két ház külpolitikai és a külhoni románokért felelős szakbizottságai előtt nyilatkozta ezt, miután arról kérdezték, hogy mi a véleménye az Európai Bizottság döntéséről, amely alapján kötelezettségszegési eljárást indítanak Magyarország és Lengyelország ellen, amiért nem hajtják végre a kötelező uniós menekültkvóták felállításáról szóló korábbi döntést.

„Mi sem támogattuk a kötelező menekültkvóta bevezetését, de mindig készen álltunk megoldásokat keresni erre a kérdésre, hogy mi is hozzájárulhassunk az EU tagországainak ezen politikájához. Mi több, Románia küldte második országként a legtöbb hajót és személyzetet a mediterrán övezet tengeri határaihoz" - mondta Meleşcanu. 

12:55
Ponta: jön a második Dragnea-kormány

Victor Ponta volt kormányfő azt nyilatkozta szerdán Târgu-Jiun, hogy a volt kabinet az „első Dragnea-kormány” volt, amelynek helyét a Tudose-vezette „második Dragnea-kormány” veszi át. „Ez a második Dragnea-kormány. Korábban volt az első Dragnea-kormány, s amikor Sorin Grindeanu kormányfőként kezdett viselkedni, akkor kivégezték. Ha Tudose (...) miniszterelnök lesz, akkor jó. Ha minden így marad, hogy Dragnea irányít a háttérből, az nem jó” – mondta Ponta. 

Victor Ponta részt vett Târgu-Jiun Marcel Romanescu liberális polgármester beiktatásán. 

12:34
A PMP mindenből kivonja magát

A Népi Mozgalom Párt (PMP) honatyái nem vesznek részt sem a miniszterek szakbizottsági meghallgatásán, sem a Tudose-kabinet parlamenti megszavazásán, ez a kabinet ugyanis „sokkot és iszonyatot kelt” – jelentette be Traian Băsescu, a PMP elnöke. 

„Tanácskoztam a képviselőházi és a szenátusi frakcióval is, és arra a következtetésre jutottunk, hogy az a legjobb megoldás, ha nem veszünk részt sem a miniszterek bizottságokban való meghallgatásán, sem a Tudose-kabinet parlamenti beiktatásán. Ennek oka a következő: ez egy teljes mértékben inkompetens kormány. Elég ha csak a kultúrára gondolunk, ahol a Cancan volt vezetője lesz a tárcavezető, vagy az első kormányfőhelyettesre, aki Omar Hayssammal járt vadászni. (...) Ez egy olyan kormány, amely sokkot és iszonyatot kelt, nem illik egy kormányzásról szóló filmbe” – nyilatkozta Băsescu. 

Băsescu szerint a szakbizottsági meghallgatás is csak „színjáték”. „Nem akarunk hozzájárulni a Johannis, Dragnea és Tăriceanu által berendezett kormányhoz, még azzal sem, hogy részt veszünk a bizottsági meghallgatásokon. (...) Azoknak kell viselniük az elkövetkezőkben a teljes felelősséget, akik bábáskodtak az új kormány születésénél, vagyis Johannis államelnöknek, Dragnea és Tăriceanu uraknak” – magyarázta Traian Băsescu volt államfő. 

12:34
A német kisebbség képviselője nem fogja szavazatát adni az új kormányra

Nem fogja megszavazni az új kormányt a Romániai Német Demokrata Fórum (FDGR) parlamenti képviselője, Ovidiu Ganţ.

Az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott csütörtöki közlemény szerint „Ovidiu Ganţ, a Romániai Német Demokrata Fórum képviselője nem fogja megszavazni az új PSD-ALDE kormány beiktatását. A döntés a FDGR elnöke, Paul Jürgen Porr egyetértésével született meg. A voks megtagadásának okai a PSD és ALDE 2016 decemberi választások óta elkövetett politikai akciói, illetve a Romániai Német Demokrata Fórum, valamint a német kisebbség ellen több ízben tanúsított ellenséges magatartásuk” – olvasható a közleményben. 

Ovidiu Ganţ a Grindeanu-kabinet ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt sem szavazta meg. 












EZT OLVASTA MÁR?

X