Igazságügyi törvények: kiiktatnák az államfőt a vádhatóságok vezetői leváltásának folyamatából
FRISSÍTVE: Képviselői indítványként terjesztette a parlament elé a kormányzó PSD-ALDE koalíció kedden az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításáról szóló, élénk politikai vitát kiváltó javaslatát.
A tervezetcsomagot az igazságügyi minisztérium dolgozta ki, a parlamentben iktatott változata azonban valamelyest eltér az eredetitől. Az új előírások egyebek mellett egyetlen alkalomra korlátoznák az államfő vétójogát az ügyészségi vezetők kinevezésénél. Az elnököt teljesen kiiktatnák a vádhatóságok vezetői leváltásának folyamatából. A legfőbb ügyészt, a korrupcióellenes (DNA) főügyészt vagy a szervezett bűnözés és terrorizmusellenes (DIICOT) főügyészt a bírák és ügyészek szakmai szervezeteként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) válthatná le az igazságügyi miniszter javaslatára.
A CSM égisze alatt működő, a bírák és ügyészek szakmai ellenőrzését ellátó Igazságügyi Felügyeletet a tervezet önálló intézménnyé tenné. A kormánykoalíció azt javasolja, hogy - a DNA-hoz és a DIICOT-hoz hasonlóan - külön vádhatóságot hozzanak létre a bírák és ügyészek által elkövetett törvénysértések kivizsgálására.
A ellenzék azzal vádolja a kormányoldalt, hogy a tervezett módosításokkal politikai felügyelete alá akarja vonni az igazságszolgáltatást, megakadályozandó a korrupt politikusok elszámoltatását. A PSD-ALDE koalíció szerint az igazságszolgáltatás reformjára azért van szükség, mert számos, a működését szabályozó előírás alkotmányellenesnek bizonyult, az ügyészek túlhatalma pedig visszaéléseket tett lehetővé.
Sürgősségi eljárásban tárgyalják
A javaslatcsomagot Tudorel Toader igazságügyi miniszter dolgozta ki, ám szerinte a tervezet nem kerülhetett volna kormányzati kezdeményezésként a parlament elé a Velencei Bizottság (az Európa Tanács alkotmányjogi szaktestülete) véleményezése nélkül, amelyre viszont még hónapokig kellett volna várni. A PSD-ALDE szociálliberális koalíció szeretné még az idén megreformálni az igazságszolgáltatást, ezért az erről szóló törvénycsomagot nem kormányzati, hanem képviselői indítványként terjesztették kedden parlamenti vitára, a házbizottság pedig sürgősségi eljárást javasolt.
A parlamentben korábban különbizottság is alakult az igazságszolgáltatási reform kidolgozására, valamint a büntetőjog és perrendtartás alkotmányellenesnek minősített cikkelyeinek kiigazítására Florin Iordache szociáldemokrata képviselő, volt igazságügyi miniszter vezetésével. Iordache alig egy hónapig vezette a szaktárcát: az ő nevéhez fűződik ugyanis a büntetőjog korrupcióellenes szigorát enyhítő, a közfelháborodás nyomására visszavont Btk.-módosítás, amely a rendszerváltás óta az eddigi legnagyobb romániai tüntetéssorozatot váltotta ki
- 34232 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34234 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34235 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34236 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34237 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34237 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni